Kasımda Togg satışları Tesla’nın önüne geçti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de elektrikli otomobil satışlarındaki yukarı yönlü seyir devam ederken; Togg, kasım ayında Tesla’yı geride bıraktı.

Tüketicilerin bekledikleri markaların pazara girmesiyle birlikte satışlarını bu yıl hızla artıran elektrikli araçlar, kasım ayında art arda dördüncü defa otomobil pazarından yüzde 10’un üzerinde pay aldı.

Elektrikli araç satışları bu yıl pazara giren Tesla ve TOGG başta olmak üzere yeni markaların etkisiyle ölçek kazandı. Böylelikle, yılbaşından bu yana satışlara bakıldığında otomobil pazarının yüzde 6’sından fazlasını elektrikli araçların oluşturduğu görüldü.

ODMD tarafından yayımlanan verilere göre elektrikli araç satışları kasım ayında geçen yıla göre neredeyse 10 kat artarak 10 bin 591 adet oldu. Kasım ayında ise otomobil satışlarının yüzde 11,6’sı elektrikli araçlardan oluştu.

Elektrikli araçların otomobil pazarından aldığı pay, ocak-kasım döneminde ise yüzde 6,5’e yükseldi. Bu dönemde yaklaşık 54,000 adet elektrikli araç satılırken bir yıl önce elektrikli araçların otomobil pazarından aldığı pay yüzde 1,2 idi.

TOGG satışları Tesla’yı geçti

Pazarın sadece elektrikli araç satan iki büyük oyuncusundan Tesla’nın satışları ilk 11 ayda 10,600 adet olurken, TOGG’un satışları bu ay satılan 4,401 araç sayesinde 13,070 adete yükselerek Tesla’yı geçti.

TOGG ve Tesla elektrikli araç satışlarının yaklaşık yüzde 44’ünü gerçekleştirdi.

Kaynak: Emre Özpeynirci – X

Vergi avantajı

Sadece elektrikli araçlar her ne kadar yüzde 10 ile yüzde 60 arasında değişen oranlarda özel tüketim vergisine (ÖTV) tabi olsalar da benzeri donanımdaki akaryakıt motorlu araçlardan yüzde 70 ila yüzde 220 ÖTV alındığı için elektrikli olanlar görece “vergi avantajı” taşıyorlar. Fark özellikle orta ve lüks sınıflardaki araçlarda kendisini gösteriyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Kasımda Togg satışları Tesla’nın önüne geçti
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!