İkizcetepeler’de tık yok. Son yağışlarda yarar sağlamadı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir’de son günlerde yağan şiddetli yağmur, Edremit Körfezi’nde su baskınlarına yol açtı. Ülke genelinde yağan yağmurlar barajları doldurdu. Balıkesir’e içme ve sulama suyu sağlayan Kille Çayı üzerindeki İkizcetepeler Barajı yağan yağmurlardan nasibini alamadı. Son yapılan ölçüm, yağmurun fazla bir değişikliğe yol açmadığını ortaya koydu. Bölgeye içme suyu sağlayan, elektrik üreten ve taşkın önlemede kullanılan Gönen Barajında ise sevindirici bir artış oldu. Gönen barajındaki doluluk oranı yarıya ulaştı.

 

 

Balıkesir’de % 16’sı sulama suyu, % 84’ü içme suyu sağlamak amacıyla 1991 yılında hizmete alınan Kille Çayı üzerindeki 164 Milyon 560 bin m3 sığalı İkizcetepeler Barajı’nda doluluk oranı, son yağmurlara rağmen 29 Kasım Çarşamba günü yapılan ölçümde % 14.73’ü geçmedi. 10 gün önce yapılan ölçümde ise barajdaki doluluk oranı % 14.59 seviyesindeydi. Yağan yağmurlara rağmen doluluktaki artış, yalnız % 0,14 oldu. Geçtiğimiz yıl aralık ayında İkizcetepeler Barajındaki sığa % 20.78 iken bu yıl kasım ayı ortalaması % 14.69 olarak belirlendi. Geçen yıla oranla bu sene doluluk oranında % 6,05 azalma gözlendi.

 

 

1997 yılında, içme ve kullanma suyu sağlamasının yanında 47 GWh enerji üreten, 164.milyon m³ sığalı Gönen Barajında doluluk oranı, son yağışlardan sonra 29 Kasım Çarşamba günü yapılan ölçümde % 49.86 seviyesindeydi. Barajdaki doluluk oranı neredeyse yarıya ulaştı. 20 Kasım günü yapılan ölçümde doluluk oranı % 25.86 barajda yağmurların getirdiği artış, % 24 seviyesinde gerçekleşti. Yaşanan gelişmeler İkizcetepeler Barajında tehlike çanlarının halen çaldığına işaret ediyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
İkizcetepeler’de tık yok. Son yağışlarda yarar sağlamadı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!