DİSK’ten emekli mitingine çağrı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı DİSK Emekli Sendikası Balıkesir Temsilciliği, emeklilikte ayrımcılığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe son vermek, insanca, onurlu bir yaşam için, sendikalı toplu sözleşme hakkı için, 10 Aralık Pazar Günü saat 13.00’te Ankara Anıtpark’ta yapılacak emekli mitingine, emeklileri ve Balıkesir halkını davet etmek için Ali Hikmet Paşa Meydanında broşür dağıttı, mitinge katılmaları için çağrıda bulundu.

 

 

DİSK Emekli Sen Balıkesir İl Temsilciliği üyeleri, Ali Hikmet Paşa Meydanında, Balıkesirlileri 10 Aralık 2023 Pazar Günü Ankara Anıtpark’ta yapılacak “Toplu Sözleşmeli Sendika Hakkı” Mitingine davet etti. Emeklilerin asgari ücretin altında maaş aldıklarını, yaşam koşullarının her geçen gün ağırlaştığını kaydeden Emekli-Sen üyeleri, vatandaşlarla birebir iletişime geçerek mitinge katılım için çağrıda bulundu. Emeklilikte, insan onuruna yaraşır bir ücret verilmesi, emekli aylıklarının prim günü esas alınarak ve intibak yasası çıkarılarak yeniden düzenlenmesi, dul ve yetimleri de kapsayacak şekilde aylık bağlama oranlarının milli gelir artışı dikkate alınarak yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekti. 3 bin 600 ek gösterge mağdurlarının haklarının verilmesi için emeklilerin ve ileride emekli olacak tüm çalışanların mitinge katılımlarını sağlamak için çaba gösterdi. Disk Emekli Sen üyeleri, Tüm Emeklilerin Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikası ile birlikte düzenlenen mitingde, Memurlara verilen 8 bin 77 liranın bütün emeklilerin aylıklarına yansıtılması, ayrımcılığa son verilmesi, çalışan emeklilere, sandık emeklilerine, çiftçi kayıt belgesi olan emeklilere verilmeyen 5 bin liranın bütün emeklileri kapsayacak şekilde, çalışan çalışmayan ayrımı yapılmadan verilmesini istedi. Asgari ücretin çekirdek ailede insanca yaşam normlarına uygun şekilde belirlenmesi, en düşük emekli ücretinin de bu orandan aşağı olmaması için, yapılan mitinge her vatandaşın katılması gerektiğini belirtti. Sağlıkta katkı paylarının tamamen kaldırılması gerektiğini hatırlatan sendika üyeleri, Asgari ücretten az olmamak kaydıyla, emekli bayram ikramiyelerinin miktar ve sayısının artırılması, sendika hakkının engellenmesine son verilmesi, sendika kapatma davalarının geri çekilmesinin isteneceği mitinge herkesin destek vermesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
DİSK’ten emekli mitingine çağrı
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!