Aşırı sıcak Ayçiçek’te rekolte beklentisini düşürdü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bandırma Ticaret Borsasında yılın ilk ayçiçeği ürünü satıldı. İlk ürün olma sebebiyle sembolik satış ve ilk ürün satışı elektronik ortamda gerçekleştirildi. Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Can Ata Tan ayçiçeği hasadı öncesi değerlendirmelerde bulundu.

 

“Aşırı sıcak verimde ciddi kayıplara sebep oldu”

POLİTİKA / AYNUR ARICAN / Bandırma Ticaret Borsasında yılın ilk ayçiçeği ürünü satıldı. İlk ürün olma sebebiyle sembolik satış ve ilk ürün satışı elektronik ortamda gerçekleştirildi. Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Can Ata Tan ayçiçeği hasadı öncesi değerlendirmelerde bulundu. Can Ata Tan. “Bu sene yaşanan aşırı sıcaklar Ayçiçeğinde verim kaybına sebep olması bekleniyor, Bölgesel olarak değişime bağlı olarak % 25 ile % 40 arasında rekolte kayıpları olabilir.bu tüm ülkemiz verimini düşündüğümüzde büyük bir arz açığına sebep olabilir. Özellikle geç ekimler ve ikinci ürün ekimlerinde kayıplar daha fazla.. Normalde ayçiçeğinin istediği sıcaklıklar 25-28 derece. Yetişme mevsiminde de 300-400 milimetre yağış düştüğünde dekarda 350-400 kilogram verim elde etmek mümkün. Bu sene sıcaklıklar 40 dereceye çıktı ve ayçiçeğinin yağış istediği dönemde yağış olmadı. Dolayısıyla; ülkemizin hali hazırdaki yağlı tohumlara olan ihtiyacı bu yılda ithalat ürüne olan talebi artıracak.Son dönemde Karadeniz tahıl koridorundaki gelişmeler ve küresel piyasalardaki durumlar göz önüne alındığında iç piyasadaki üretime olan ihtiyacın önemi kendini hissettirmektedir.” dedi.

 

“Ayçiçek fiyatlarının tatmin edici olarak belirlenmesi çok önemli”

Can Ata Tan, Üreticinin tarım ekonomisinin sağlıklı döngüsü için maliyetlerinin karşılanması ve üretime dvam etmesinin önemine dikkat çekerek, “Üreticimizin üretim maliyetlerinin artması ve verimde yaşanan düşüş oranları göz önüne alındığında olası kayıpların engellenmesi ve önümüzdeki dönemlerde üretim istikrarının sağlanması için belirlenecek fiyat önemli olacaktır. Genç üretici sayısındaki azalmalar ve üreticimizin tarım ekonomisinin sağlıklı döngüsü için maliyetlerini karşılaması ve üretime devam etmesi çok önemlidir. Bandırma Ticaret Borsası olarak kaliteye bağlı bir ortamda rekabet şartlarının oluşmasını ve üreticimizin bu manada elektronik ortamda hazır pazar organizasyonu platformu sayesinde ürününü değerlendirmektedir. Piyasa fiyatlarının oluşması, hem üyemizi hem de üreticimizi memnun etmesi, Kurum olarak bizleri de mutlu etmektedir” diye konuştu.

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Aşırı sıcak Ayçiçek’te rekolte beklentisini düşürdü
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!