Asgari ücret pazarlığında taban rakam belli oldu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı öncesinde açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret zam pazarlığındaki taban rakamı açıkladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimini temsil eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 11 Aralık’ta başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesi pazarlıkta alt sınırını açıkladı.

NTV’ye konuşan Atalay, “Açlık sınırından bir pazarlık olmaz onun üzerinden bir pazarlık olur” diyerek asgari ücret pazarlığında alt sınırın 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olan 14 bin 25 lira olduğuna işaret etti.

Türk-İş ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasının kasım ayı sonuçlarına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir aile için açlık sınırı 14 bin 25 TL’ye, yoksulluk sınırı 45 bin 686 TL’ye, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 18 bin 239 TL’ye yükselmişti.

Erdoğan’dan asgari ücrete tek zam açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise asgari ücrete tek zam açıklaması yaparak, “Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Atalay, konuyla ilgili paylaşımında ise Erdoğan ve Işıkhan tarafından yapılan tek zam açıklamalarına atıfta bulunarak, “Sayın bakanımız enflasyon olmayacak diye düşünüyor. Ete, süte, gıdaya zam olmayacak diye düşünüyor. Olmuyorsa bir mahsuru yok ama zam devam ettiği için bırakın sene sonunu insan üç ay bu ücreti idare ettiremiyor” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Milyonlarca çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki ilk toplantıyla başlayacak.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde Komisyon başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret, en son temmuz ayında yapılan yüzde 34 zam ile net 11 bin 402 liraya yükseltilmişti.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Asgari ücret pazarlığında taban rakam belli oldu
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!