Balıkesir İvrindi’de Madencilik incelemesi: Meclis Araştırma Komisyonu sahada!

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu Balıkesir'in İvrindi ilçesinde bulunan altın ve gümüş ocağını inceledi!

Balıkesir İvrindi’de Madencilik incelemesi: Meclis Araştırma Komisyonu sahada!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden ocağında yaşanan kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonu, Balıkesir’in İvrindi ilçesindeki altın ve gümüş maden ocağında önemli incelemelerde bulundu.

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplanan komisyon üyeleri, Balıkesir’in İvrindi ilçesindeki TÜMAD Madencilik tesisine gelerek, burada yetkililerden detaylı bilgi aldı. Yaklaşık beş saat süren toplantının ardından, komisyon üyeleri sahada kapsamlı incelemeler yaptı.

Başkan Uslu, yaptığı açıklamada, İliç’teki maden kazasını tüm boyutlarıyla araştırmaya devam ettiklerini belirtti. “Komisyon olarak hedefimiz, İliç’teki maden kazasının ihmal süreçlerini ortaya çıkarmaktır. Bunun yanında, bu tür kazaların tekrarlanmaması için alınması gereken tedbirler konusunda da çalışmalar yapıyoruz,” diye konuştu.

Komisyon üyeleri, İvrindi’deki madende hem üretim süreci hem çevresel ve sosyal etkiler hem de rehabilitasyon çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Başkan Uslu, sürdürülebilir altın madenciliği politikasının oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, “Altın madenciliği mimarisi nasıl oluşturulabilir? Bu konuda çalışmalar yapacağız. Hem yasama hem de yürütme organının bu konuda yapacağı çalışmalara destek olmaya çalışacağız,” dedi.

İvrindi’deki saha incelemelerinde, komisyon üyeleri, liç yığınlarının duruşunu, proseslerdeki çalışmaların, mimari ve teknik detayların tamamını yerinde gözlemledi. Uslu, “Bir daha bu tür kazaların olmamasını istiyoruz ve bunun için de atılması gereken adımlara ilişkin raporumuzda önemli hususlar yer alacak. Biz çalışırken her kesimi dinliyoruz ve geniş çaplı bir çalışma yaparak hiçbir soru işareti kalmayana kadar devam edeceğiz,” ifadelerini kullandı.

Uslu, İliç’teki maden kazasına ilişkin olarak ilgili firma yetkilileri ve uzman akademisyenlerle de görüşeceklerini ekledi. Balıkesir’in İvrindi ilçesindeki bu ziyaret, komisyonun madencilik sektöründeki güvenlik ve sürdürülebilirlik konularına ne denli önem verdiğinin bir göstergesi olarak öne çıktı.

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Balıkesir İvrindi’de Madencilik incelemesi: Meclis Araştırma Komisyonu sahada!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!