VALİ HASAN ŞILDAK’TAN 6 ŞUBAT MESAJI

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürk’ün Balıkesir’i ilk ziyaretinin 98. yıldönümü kutlanıyor.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, ziyaretin 98. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı:

 

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  Balıkesir’e gelişinin 98’inci yıl dönümünü  heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Bu anlamlı günde Kurtuluş Savaşının Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha minnetle ve şükranla anıyorum.

Atatürk, düşünceleri, başarıları, eserleri, ilke ve hedefleriyle yaşadığı çağı aşan,  askerî ve siyasi dehayı tek kişilikte birleştiren büyük bir devlet adamıdır.

Atatürk, devlet adamlığının verdiği sorumlulukla savaş koşullarında milli bilinci artırmak amacıyla yurt gezileri yapmış, Cumhuriyet kurulduktan sonra da Anadolu’daki ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel gelişmeleri yerinde görmek ve incelemek amacı ile birçok il ve ilçeye ziyaretlerde bulunmuştur. Bu ziyaretlerden en önemlilerinden biri de Balıkesir ziyaretidir.

Atatürk, Balıkesir’e ilk ziyaretini 6 Şubat 1923 tarihinde gerçekleştirmiş, 7 Şubat Çarşamba günü öğle namazını kalabalık bir cemaatle birlikte Zağnos Paşa Camii’nde kılarak, namaz sonrası şehitler için okunan mevlide katılmış, sonrasında minbere çıkarak tarihî Balıkesir Hutbesini okumuştur.

Balıkesir Hutbesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatında yaptığı ilk ve tek camii içi konuşmasıdır. Bu nedenle; O’nun ziyaret ettiği ve ziyaretinin tarihe mal olduğu şehirlerden biri de Balıkesir’dir. Atatürk konuşmasının son paragrafında “Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir. Bundan dolayı benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim” diyerek birlik, beraberlik ve istişarenin önemini vurgulamıştır.

Balıkesirlilerin Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına gösterdiği sevgi ve milli mücadeleye verdiği destek, onların vatan ve milletine sadakatinin ve bağımsız yaşama arzusunun bir göstergesidir. Bu düşüncelerle, Balıkesir’e  gelişinin 98’inci yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve istiklal mücadelemizin  bütün kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
VALİ HASAN ŞILDAK’TAN 6 ŞUBAT MESAJI
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!