Seyit Torun, Bakan Fidan’a Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü imzalamasını sordu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü imzalayarak TBMM’ye sevk etmesiyle ilgili Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a “İsveç Yüksek Mahkemesi’nin kutsal kitabımıza yönelik saldırıları yasaklayan düzenlemeyi iptal etmesine ve 4 ay önce gerçekleşen saldırıya göz yumulmasına karşın İsveç’in bu hassas konuya karşı tutumu neden görmezden gelinmiştir?” diye sordu.

Anka’nın aktardığına göre CHP Ordu Milletvekili Torun, Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü imzalayarak TBMM’ye sevk etmesiyle ilgili Bakan Fidan’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Torun, önergesinde şunları belirtti:

“23 Ekim 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından ‘İsveç’in NATO’ya katılım protokolü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edilmiştir’ açıklaması yapılmıştır. İsveç’te İslam dinine ve kutsallarına yapılan saldırılar ve İsveç’te ikamet etmeye devam eden teröristlerin Türkiye’ye iade edilmemesi sebebiyle İsveç’in NATO’ya üyelik talebinin Türkiye tarafından onaylanmayacağı Cumhurbaşkanı tarafından defalarca ifade edilmiştir.

“İsveç’le yaşanan anlaşmazlıkların nasıl ortadan kaldırıldığını halkımız merak ediyor”

İsveç Yüksek Mahkemesi bu süreçte kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e yapılan saldırıların engellenmesine ilişkin yasaklamaları iptal etmiş ve söz konusu saldırıları adeta serbest bırakmıştır. Ayrıca 2023 yılının Ocak ayında AKP Genel Başkanı 120 teröristin iadesi için İsveç’ten talepte bulunulduğunu açıklamış, iade talebinin karşılanmaması halinde İsveç’in NATO üyeliğine kesinlikle sıcak bakılmayacağını dile getirmiştir. Bu süreçte yalnızca 1 teröristin Türkiye’ye iade edildiği ve bu kişinin isminin Türkiye’nin İsveç’e bildirdiği iade listesinde bulunmadığı öğrenilmiştir.

Kutsalımıza yapılan saldırılara göz yuman, sınırları içerisinde sakladığı ve desteklediği teröristleri iade etmeyen İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin protokolün imzalanarak TBMM’ye gönderilmesi kamuoyunda kafa karışıklığına ve tepkiye yol açmıştır. İsveç’le yaşanan anlaşmazlıkların nasıl ortadan kaldırıldığını halkımız merak etmektedir.”

Torun, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a şu soruları yöneltti:

“İsveç’ten iadesi istenen teröristlerin sayısını ve iadesi gerçekleşmiş teröristlerin sayısını açıklar mısınız?

İsveç Yüksek Mahkemesi’nin kutsal kitabımıza yönelik saldırıları yasaklayan düzenlemeyi iptal etmesine ve 4 ay önce gerçekleşen saldırıya göz yumulmasına karşın İsveç’in bu hassas konuya karşı tutumu neden görmezden gelinmiştir?

Cumhurbaşkanının İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü onaylamasında etkili olan sebep ve kazanımları açıklar mısınız?”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Seyit Torun, Bakan Fidan’a Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü imzalamasını sordu
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!