SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir hasta yakını tarafından öldürülmesinin ardından Türk Tabipleri Birliği’nce “Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü” olarak ilan edilen Dr. Ersin Arslan düzenlenen törenle anıldı.

 

Atatürk Şehir Hastanesi önünde düzenlenen anma etkinliğinde Dr. Ersin Arslan’ın yanı sıra 20 yıl içinde 10 hekimin hasta yakınlarının değil mevcut sağlık sisteminin ağır sorunlarından hayatını kaybettiği açıklandı. Törende ayrıca sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi için gerekli adımların atılması istendi.

 

Tabip Odası öncülüğündeki anma etkinliğine Balıkesir Aile Hekimleri Derneği. Birlik ve Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık İş, Hekim Birliği Sendikası, Hekim-Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası destek verdi.

 

 

“ARADAN 11 YIL GEÇTİ”

Sağlık sektöründeki dernek, sendika ve oda adına basın açıklamasını okuyan Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan şunları kaydetti:

“Dr. Ersin Arslan’ın, tedavi ettiği bir hastanın yakını tarafından öldürülmesinin üzerinden 11 yıl geçti. Türk Tabipleri Birliği, bu üzücü günü “Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü” ilan etmiştir.

 

“SUÇLU MEVCUT SAĞLIK SİSTEMİ”

Dr. Ersin Arslan’ı ve son 20 yıl içinde öldürülen diğer 10 meslektaşımızı; sadece öfkeli hasta ve yakınları değil, mevcut sağlık sisteminin ağır sorunları aramızdan almıştır. Bu sorunları gidermek siyasi iktidarın sorumluluğundadır. Ancak sağlıkta şiddetin azalmasını sağlamak yerine; şiddet sarmalını besleyecek, büyütecek bir tutumda ısrarcı olunmuştur. 5 dakikada bir hasta bakılması dayatılması, hekimlerin hedef yapılması, her türlü olumsuzlukta hedef yapılırken önlem alınmaması diğer etkenlerdir. Bu tutum sonucunda şiddet yayılmış, olağanlaşmıştır. Sağlıkta şiddet, artık sorun çözme aracı olarak başvurulan doğal bir davranış ve düşünce biçimine dönüşmüştür. Hekime ve tüm sağlık çalışanlarına hakaret, küfür, tehdit, aşağılama, darp ve hatta cinayet; sorunlar karşısında başvurulan genel geçer bir yöntem halini almıştır.

 

“GÜNDE ORTALAMA 80’DEN FAZLA ŞİDDET UYGULANIYOR”

Sağlıkta şiddet, pandemide büyük özveri ile çalışan, her türlü riskle karşı karşıya gelen, yaşamını kaybeden hekimler ve sağlık çalışanlarına karşın durmamıştır. Sağlıkta şiddeti gösteren Beyaz Kod bildirim sayısı; 2020’de 11 bin 942 iken; 2021 yılında sağlık kurumlarına başvuru sayılarındaki artışa paralel olarak şiddet artmış; Beyaz Kod sayısı 29 bin 826’ya yükselmiştir. TTB’nin yaptığı anket çalışmasına göre hekimlerin yüzde 84’ü meslek hayatlarında en az bir kez fiziksel veya sözel şiddete uğramış ancak bunların yalnızca yarısı Beyaz Kod veya yetkili mercilere bildirimle sonuçlanmıştır. Başka bir anlatımla Beyaz Kod verilerinin buzdağının görünen kısmı olduğunu belirtebiliriz. Sadece Beyaz Kod verileri bile 2021 yılında Türkiye’de, günde ortalama 80’den fazla sağlıkta şiddet vakasının yaşandığını göstermektedir.

 

“HEKİMLER ÇAREYİ KAÇMAKTA BULUYOR”

Her geçen gün zorlaşan yaşam koşulları ve ekonomik kriz, toplumun bütün kesimlerini etkisi altına almıştır. Uzun süredir bu zor koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışan yurttaşlar ve yoksulluk sınırının altına düşen gelirleri, performans sisteminin parçalayıcı-yoğun çalışma koşulları altında boğulan hekimler için iktidarın vurdumduymazlığı da hem şiddeti körükleyip hem de ayrı bir şiddet yöntemi halini almıştır. İktidarın sağlık alanında yürüttüğü politikalar hekimlere; şiddet, ölüm, çaresizlik, umutsuzluk olarak geri dönmüş ve çalışma koşulları dayanılmaz hale gelmiştir. Hekimler çözümü istifa etmekte, emekli olmakta, hatta ülke dışına gitmekte aramaktadırlar.

 

 

“İKTİDAR HEP KULAKLARINI TIKADI”

Hükümete defalarca bu şiddet ortamını düzeltecek, rehabilite edecek öneriler sunulurken; siyasi iktidar bunlara kulaklarını tıkayarak yanıt vermiştir. Tıkanmış sağlık sisteminin aynı şekilde devam ettirilmeye çalışılması, sağlıkta şiddetin daha da artmasına zemin hazırlamıştır. İktidarın kolaylıkla hazırlayabileceği etkili bir yasal düzenleme bile, şiddeti belki önleyemeyecek ama azaltacaktır.

 

“SAĞLIK HAKKINI İYİ HEKİMLİK DEĞERLERİYLE KORUYACAĞIZ”

Bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da toplumun sağlık hakkını iyi hekimlik değerleriyle koruyacağız. Bu topraklarda hekimlik yapabilmek şiddetten uzak güvenli çalışma koşulları, emeğimizin karşılığını alabildiğimiz şartlar sağlanmalıdır. Artık bir hekimin/ve çalışma arkadaşlarının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır. Şiddet öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur. Bu konuda hekimlerin, kendi yaşam hakları, sağlıklı çalışma yaşamı için seslerini ve güçlerini; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduklarını bir kere daha belirtmek istiyoruz. Şiddet sona erene kadar mücadelemiz sürecektir. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızı, 30 yaşında aramızdan ayrılan Dr. Ersin Arslan şahsında saygı ve şükranla anıyoruz.

 

“YAŞAMAK VE YAŞATMAK İSTİYORUZ”

Yaşamı ve yaşatmayı kendine şiar edinmiş bir mesleğin mensupları olarak sağlıkta şiddete karşı mücadelemiz devam edecek; Biz hekimler, şifa dağıtmaya çalışırken ölmek istemiyoruz, Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.”

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!