Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI’NDAN PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

 

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Planlı Alanlar Yönetmeliği’nin bazı maddelerinde değişikliğe gidildi. 

Yönetmelikteki değişiklik, binalardaki kapalı çıkmalarla ilgili yeni bir düzenleme getiriyor. Yönetmelik ayrıca, yapımına başlanan veya yapı kullanma izni düzenlenen binalarda yüzde 30’u geçmeyecek şekilde kullanım amacı değişikliğini öngörüyor. Bu oran, Belediye meclisleri kararıyla yüzde 50’ye kadar çıkarılabilecek. 

 

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ndeki değişiklikler şöyle:

 

MADDE 1- 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin otuzuncu fıkrasının (a) bendinde yer alan “ve binada kapalı çıkma” ibaresi yürürlükten kaldırılmış, aynı fıkranın (b) bendinin birinci cümlesinde yer alan “4 kat” ibaresi “7 kat” şeklinde değiştirilmiş ve aynı bendin son cümlesinde yer alan “Zemin+4 katı geçmeyen binalarda ise kapalı çıkma yapılması durumunda;” ibaresi “Kapalı çıkma yapılabilen binalarda ise;” şeklinde değiştirilmiş, aynı cümlede yer alan “kolonların” ibaresi “düşey taşıyıcı elemanların” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 28 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine “metre,” ibaresinden sonra gelmek üzere “bodrum hariç 3 katı geçmeyen binalarda ise 4.00 metre,” ibaresi eklenmiş, (ç) bendinde yer alan “asma katlı zemin katlarda 5.5 metre,” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

 

Ofis/büro kullanım amaçlı bağımsız bölümlerde tadilat

GEÇİCİ MADDE 6- (1) Uygulama imar planı kararı ile diğer kullanımlarla birlikte konutun da yapılabileceğine dair hüküm bulunan alanlarda 1/7/2023 tarihinden önce ofis veya büro amaçlı yapı ruhsatı düzenlenerek yapımına başlanmış veya yapı kullanma izni düzenlenmiş olan yapılarda, 1/7/2024 tarihine kadar sonuçlanmak kaydı ile parselin tamamında konut kullanım oranı %30’u geçmeyecek şekilde kullanım amacı değişikliğine yönelik tadilat ruhsatı düzenlenebilir. Bu oran ilgili idare meclisi kararı alınmak kaydıyla %50 ye kadar çıkartılabilir.”

MADDE 4- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı yürütür.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!