Motorin fiyatlarında 2 liralık büyük zam beklentisi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Brent petrolün 90 doların üzerine çıkması sonrasında çarşamba gününden itibaren geçerli olacak şekilde motorin fiyatlarında artışa gidilmesi bekleniyor.

Akaryakıt fiyatlarındaki değişim devam ederken son olarak 5 Eylül tarihinde LPG fiyatına 1,30 TL’lik zam uygulanmıştı.

LPG’ye gelen son zammın ardından İstanbul Avrupa yakasında motorinin ortalama litre fiyatı 37,93 TL’den, benzinin litre fiyatı 36,83 TL’den, LPG’nin fiyatı da 17,92 TL’den satılıyordu. 

Motorin fiyatlarına dev zam

Dolar/TL’nin güçlü seyrini sürdürmesi ve ve brent petrolün 90 doların üzerine çıkması sonrasında ise 13 Eylül tarihinden itibaren motorinin litresine 2 TL’lik zam gelmesi bekleniyor.

Benzin ve LPG grubunda ise herhangi bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Motorin fiyatlarında 2 liralık büyük zam beklentisi
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!