Erdoğan, Azerbaycan’dan ithal edilecek ‘gümrük vergisiz’ şarap anlaşmasını onayladı!

Türkiye, Azerbaycan'dan yılda 1,5 milyon litre şarap ve fermente edilmiş içkiyi sıfır gümrük vergisi ile ithal edebilecek.

Erdoğan, Azerbaycan'dan ithal edilecek 'gümrük vergisiz' şarap anlaşmasını onayladı!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla yürürlüğe giren kararla, Türkiye, Azerbaycan’dan yılda 1,5 milyon litre şarap ve fermente edilmiş alkollü içkiyi sıfır gümrük vergisi ile ithal edebilecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen ve içki ithalatını onaylayan kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdi.

Bu kararla Türkiye, Azerbaycan’dan yılda 1,5 milyon litre şarap ve fermente edilmiş içkiyi sıfır gümrük vergisi ile ithal edebilecek.

Anlaşma, iktidardan gelen 273 oyla kabul edildi

Azerbaycan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma, kanun teklifi haline getirilerek TBMM’ye sunulmuştu. Geçtiğimiz hafta Meclis’te yapılan görüşmelerde teklif, iktidardan gelen 273 oyla kabul edildi. İki ülke arasında bu konuda “Tercihli Ticaret Anlaşması” imzalandı.

10 yıllık sıfır vergi anlaşması

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki anlaşma 10 yıl süreyle geçerli olacak. Türkiye, Azerbaycan’dan şarap, dut, ayva, demir çelik ürünleri ve ambalaj malzemelerini sıfır gümrük vergisi ile alabilecek.

Türkiye ise Azerbaycan’a bakır tel, çamaşır makinesi, monitör, video kaydedici cihaz, motorlu taşıt aksamı ve alüminyum ihraç edecek. Azerbaycan da bu ürünlerden gümrük vergisi almayacak.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Erdoğan, Azerbaycan’dan ithal edilecek ‘gümrük vergisiz’ şarap anlaşmasını onayladı!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!