Emeklinin seyyanen zam beklentisi: Rakam verildi!

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin en az 15 bin lira seyyanen zam beklediğini söyledi.

Emeklinin seyyanen zam beklentisi: Rakam verildi!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerel seçim öncesi emeklilerin düşük zam oranlarını toparlama çabasına giren iktidar, seçimden beklediği sonucu elde edemeyince milyonlarca emekliyi düşük ücrete mahkum etti.

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesinden Cevdet Fırat Aydoğmuş’a konuşan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin seyyanen zam beklentisi için rakam verdi.

Geçtiğimiz 5 aylık enflasyon oranının yüzde 22,72 olmasının ardından gözler maaş zammını netleştirecek olan haziran enflasyonuna çevrilirken Ergün, emeklilerin daha önce kendilerine verilmeyen 8.077 liralık seyyanen zam ve yüzde 5,7’lik büyüme oranının dikkate alınarak en az 15 bin lira seyyanen zam beklediğini söyledi.

Ergün, şunları söyledi:

“Seyyanen zam beklentimiz her zaman devam ediyor; çünkü yüzdeli artışlar, eşitsizliği daha da bozuyor. Ülke büyüyor; ancak emekli maaş artışları TÜFE’ye endeksli olduğu için bundan pay alamıyor. Büyümeden emekliye de pay verilmesi noktasında seyyanen zamma ihtiyaç var. Daha önce memura verilen 8.077 liralık seyyanen zamdan emekli keseneği de kesilmedi, kesilseydi memur emeklisine de yansıyacaktı. Bu yanlış düzeltilirse, söz konusu zam, memur emeklisine yansıyacağından, işçi ve memur emeklisine de bu farkın verilmesi noktasında bir hak doğuyor. Hem yüzde 5,7’lik büyüme oranı, hem de daha önce emekliye verilmeyen 8.077 liralık seyyanen zammı düşündüğümüzde hak edilmiş seyyanen zam 12 bin lira civarında. Satın alma gücündeki kayıp da dikkate alındığında, geçen yılın 8.077 lirası bu yıl 8.077 lira olarak yansımayacaktır.”

AYLIK BAĞLAMA SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

Aylık bağlama sisteminin değiştirilmesi gerektiğini de belirten Ergün, sistemin yoksul emekliler oluşturduğuna dikkati çekerek, “Aylık bağlama oranı yüzde 70’ten yüzde 35’lere indi. Burada emeklinin çok ciddi kaybı var. Bu parametrelerin değişmesi gerekiyor” dedi.

3 BİN LİRAYA KURBANLIK YOK

3 bin liralık bayram ikramiyesini de değerlendiren Ergün, “Bayram ikramiyesi artışının da bir sisteme oturtulması lazımdı. Ne yazık ki hükûmet bu artış sistemini getirmedi. 1.000 liralık bayram ikramiyesinde enflasyon oranında bile artış yapılsa rakamın 5.000 lirayı geçtiğini görürdük. Emekli 1.000 lira bayram ikramiyesi aldığı dönemde 700 liraya bir kurban alabiliyordu; bugün bir kurbanı 3.000 liraya alabilme imkânı yok” ifadelerini kullandı.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Emeklinin seyyanen zam beklentisi: Rakam verildi!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!