“Ekim ayında telefon kayıt ücreti 30 bin TL, pasaport harcı 8 bin 167 TL olacak” iddiası

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekim ayında birçok fiyat düzenlemesi için dikkate alınan Yeniden Değerleme Oranı ile telefon kaydettirmenin 30 bin TL, pasaport harcının ise 8 bin 167 TL olacağı iddia edildi.

Halktv’den Bora Erdin’in haberine göre, ekim ayı enflasyon verileriyle birçok fiyat düzenlemesi için dikkate alınan Yeniden Değerleme Oranı sonrasında telefon kaydettirmenin bedeli 30 bin TL’nin üzerine çıkacak.

İçerisinde pasaport harcı, yurt dışından getirilecek cep telefonu kaydettirme ve motorlu taşıtlar vergisi (MTV) gibi kalemlerin bulunduğu yüzlerce vergi Yeniden Değerleme Oranı (YDO) hesaplamasıyla artırılıyor.

Ancak ülkede en yüksek enflasyonun ölçüldüğü yıl olan 1994 yılında YDO yüzde 107,6 seviyesinde iken, 2023 yılına gelindiğinde son 40 yılın en yüksek YDO’su yüzde 123 olarak açıklanmıştı.

Böylelikle TV, pasaport bedeli, trafik cezaları gibi yurttaşı yakından ilgilendiren tüm kalemlerde artış yüzde 123 oranında yapılmıştı. 

Geçen temmuz ayında ise yılın ikinci altı ayında geçerli olmak üzere de bu kez yüzde 50 zam yapılmıştı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 10 yıllık olan pasaport harç ücreti 2022’de 1478 TL seviyesindeyken, önce 3 bin 295 TL’ye sonra 4 bin 943 TL’ye çıkarılmıştı. Bir yılda pasaport harcına gelen zam ise böylelikle yüzde 235 olmuştu.

Temmuz ayında başlayan zam ve yeni vergi düzenlemeleri sonrasında ise en çok Pasaport IMEI kayıt ücretinde yapılan artış dikkat çekmişti.

Buna göre, 7 Temmuz tarihi itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile birlikte Yurt Dışı IMEI kayıt ücreti bu yılın başında 6.091 TL seviyesinde iken, 20 bin TL’ye yükseltilmişti.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
“Ekim ayında telefon kayıt ücreti 30 bin TL, pasaport harcı 8 bin 167 TL olacak” iddiası
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!