Araç alacaklara 2024 uyarısı! Otomobil piyasasında dengeler değişiyor: Binlerce sıfır araç Türkiye’de

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da bulunan Haydarpaşa Limanı’na gemilerle getirilen binlerce ithal sıfır aracın havadan çekilen görüntüleri ilginç manzaralar oluşturdu. Bu manzara Türkiye’de cari açığa sebep olan kalemlerden biri olarak yorumlandı. İstanbul Haydarpaşa limanında binlerce sıfır araç görüntülendi. Peki araç piyasasında tedarik sorunu ortadan kalktı mı? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel açıkladı.

İstanbul’da bulunan Haydarpaşa Limanı’na gemilerle getirilen binlerce ithal sıfır aracın havadan çekilen görüntüleri ilginç manzaralar oluşturdu. Peki araç piyasasında tedarik sorunu ortadan kalktı mı? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel açıkladı.

Ertemel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Pandemi sürecinde yaşanan olumsuzlukların tedarik zincirini kırması sebebiyle sıfır otomobile erişimde global zorluklar yaşanmaktaydı. Ülkemiz özelinde ise arz sıkıntısının diğer tüm sektörlere göre daha uzun sürmesi, otomotiv sektörünü adeta bir kayıt dışı ticaret alanı haline getirmişti.

Bu süreçte reel tüketici oranı %20 iken kamuoyunda al-satçı olarak tabir edilen, kayıt dışı ticaret maksatlı otomobil alan kişilerin oranı %48 ölçülmekteydi. Zaten halihazırda var olan arz probleminin üzerine kayıt dışı ticaret maksatlı araç alan kişiler de eklenince, reel tüketicinin otomobile erişimi oldukça güç hale gelmişti.

SIFIR ARAÇTA BEKLEME SÜRESİ NE KADAR, HEMEN TESLİM OLUYOR MU?

Araç alacaklara 2024 uyarısı! Otomobil piyasasında dengeler değişiyor: Binlerce sıfır araç Türkiye'de

Sıfır otomobilde aylarca bekleme listeleri oluşturulurken, bazı modellerde 1 yıl ve üzeri bekleme listesi oluşturuluyordu. 2023 yılı itibarıyla üretimin artması ve Ticaret Bakanlığımızın piyasadaki tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına attığı etkili adımların neticesinde otomobile erişim oldukça kolaylaştı.Bu süreçte kayıt dışı ticaret sektörden el çektirilirken, reel tüketici otomobile çok daha rahat erişir konuma geldi. İçinde bulunduğumuz 2023 yılı son ayları itibarıyla, geçmişte 1 yılı bulan teslimat süresi neredeyse tüm modellerde hemen teslim hale gelmiş durumda. Öte yandan stoğu az modellerde, 1-1.5 ay gibi kısa sürelerde sahibine teslim edilebiliyor.

Bu noktada resmi makamlarımızın hazırladığı zemin ve otomobil üretimindeki bollaşma %20’leri bulan kampanyalarla sonuçlanmıştır. Geçtiğimiz yıllarda koşullar farklıyken kampanyalar bu denli cazip değildi veya düzenlenmiyordu.Dolayısı ile fiyat düşüşlerindeki en büyük etkenlerden bir tanesi de sıfır araçta yaşanan bollaşmanın yanı sıra atılan etkili adımlardır. Geldiğimiz noktada fiyat düşüşlerinin en cazip olduğu dönem içerisindeyiz. Otomobil fiyatları başta döviz kuru olmak üzere, enflasyon, ÖTV gibi pek çok parametreden doğrudan etkileniyor.Bundan sonraki süreçte, indirim oranlarının artmayacağı ve yıl başından sonraki süreçte otomobil fiyatlarının bir miktar artabileceği kanaatindeyiz. Ancak bu artışlar alınan kararların da etkisiyle geçmişteki gibi fahiş değil, kabul edilebilir oranda olacaktır. Bu sebeple otomobil almak isteyen vatandaşlarımız, bu dönemin sunduğu fiyat avantajlarını değerlendirerek tercihlerine göre ikinci el veya sıfır kilometre araçları değerlendirebilirler.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Araç alacaklara 2024 uyarısı! Otomobil piyasasında dengeler değişiyor: Binlerce sıfır araç Türkiye’de
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!