Bakanlıktan yeni uygulama: E-ticarette ‘gizli denetim’ başlıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret yoluyla satılan ürünlerin denetimine yönelik yeni bir uygulama başlatacak. Denetim yapan kuruluşlara, uygunsuz ürünler tespit etmesi halinde idari para cezası uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı’nın başlatacağı yeni uygulama kapsamında, kamu kuruluşları, internetten ürün sipariş ederek gizli denetim yapacak. Denetim yapan kuruluşlara, uygunsuz ürünler tespit etmesi halinde, ürünün satışını durduracak, içeriğine erişimi engelleyecek ve idari para cezası uygulanacak.

UYGULAMA TÜM ÜRÜNLERİ KAPSAYACAK

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, uygulamanın tüm ürüleri kapsayacağını söyledi. Bolat “Vatandaşlarımızın sağlığının korunmasını, uygunsuz ürünleri e-ticaret üzerinden satışa sunanlara yönelik etkin önlemler alarak kurallara uyan iktisadi işletmeleri haksız rekabere karşı korumayı öncelik olarak gördük” dedi.

TEKNOLOJİK GELİŞMELERE UYGUN ŞEKİLDE DEMETİM

Bolat, teknolojik gelişmelere uygun şekilde denetim sisteminin güncellenip ileriye götüreceklerini belirterek “e-ticarette Ürün Güvenliği Projesi’nin de kısa süre içinde hayata geçeceğini söyledi. Proje kapsamında, yapay zeka desteği ile internette satılan güvensiz ürünlerin tespitini sağlayacak bir yazılım geliştirilecek.

SATICILAR VE ARACI HİZMET SAĞLAYICILARININ YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Uygulama kapsamında satıcıların ve aracı hizmet sağlayıcılarının yükümlülükleri de belirlendi. İmalatçı, yetkili temsilci, ithalatçı, dağıtıcı veya ilgili teknik düzenleme kapsamında ürünlerin imalatına, piyasada bulundurulmasına veya hizmete sunulmasına ilişkin sorumluluğu olan diğer gerek veya tüzel kişilerin, piyasaya güvenli ve mevzuata uygun ürün arz etme, ürünlerin taşıyabileceği risklere karşı önlemeler alma ve gerektiğinde yetkili kuruluşlarla işbirliği yapma yükümlülükleri bulunuyor.

Aracı hizmet sağlayıcılarının da güvenli ve uygun ürün satışına aracılık etme, ürünün izlenebilirliğini kolaylaştırmak üzere tedarik zincirinde yer alan bir önceki ve varsa bir sonraki iktisadi işletmeciye aie bilgileri en az 10 yıl boyunca muhafaza etme ve söz konusu bilgileri gerektiğinde yetkili kuruluşlarla paylaşma gibi yükümlülükleri bulunuyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Bakanlıktan yeni uygulama: E-ticarette ‘gizli denetim’ başlıyor
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!