ATATÜRK’ÜN BALIKESİR’İ ZİYARETİNİN 98. YILI

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’i ziyaretinin 98. yıldönümü kutlanıyor.
6 Şubat Cumartesi günü Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte organize ettiği bir kutlama töreni gerçekleştirilecek.
Cumartesi günü saat 13.15’de Balıkesir İstasyonu’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk temsili olarak karşılanacak.
İstasyon’daki törende Atatürk’ün 98 yıl önce Zağnos Paşa Camii’ndeki hutbesi okunacak, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapılacak.
İstasyondaki törenin ardından Vasıf Çınar Caddesi üzerinden Atatürk Anıtı’na ‘Ata’ya Saygı’ yürüyüşü gerçekleştirilecek.
98. yıl etkinliği, Atatürk Anıtı’ndaki çelenk koyma töreniyle sona erecek.

 

 

ATATÜRK’ÜN BALIKESİR HUTBESİ

“ Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah’ın selâmeti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun. Peygamberimiz  Efendimiz Hazretleri,  Cenâb-ı Hak tarafından insanlara dinî hakikatleri tebliğe memur edilmiş ve resul olmuştur. Temel nizamı, hepimizin bildiği Kur’ân-ı Azimüşşan’daki açık ve kesin hükümlerdir.

İnsanlara maneví mutluluk vermiş olan dinimiz, son dindir, mükemmel dindir. Çünkü dinimiz; akla, mantığa ve gerçeklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eğer akla, mantığa ve gerçeklere uymamış olsa idi bununla diğer ilâhî tabiat kanunları arasında birbirine zıtlık olması gerekirdi. Çünkü bütün tabiat kanunlarını yapan Cenab-ı Hak’tır.

Arkadaşlar! Cenab-ı Peygamber çalışmalarında iki yere, iki eve sahipti. Biri kendi evi, diğeri Allah’ın evi idi. Millet işlerini Allah’ın evinde yapardı. Hazret-i Peygamber’in mübarek yollarını takip ederek bu dakikada milletimize ve milletimizin şimdiki ve geleceğine ait konuları görüşmek maksadıyla bu kutsal yerde, Allah’ın huzurunda bulunuyoruz. Beni bu şerefe kavuşturan Balıkesir’in dindar ve kahraman insanlarıdır. Bundan dolayı çok memnunum. Bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacağımı ümit ediyorum.

Efendiler! Camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler, söylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılması lazım geldiğini düşünmek, yani birbirimizin görüş ve düşüncelerini almak için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferdin zihninin başlı başına faaliyette bulunması lâzımdır. İşte biz de burada din ve dünya için, geleceğimiz için her şeyden önce hakimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım.

Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum. Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir. Bundan dolayı benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
ATATÜRK’ÜN BALIKESİR’İ ZİYARETİNİN 98. YILI
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!