Gömeç’te Srebrenitsa soykırımında katledilenler anıldı

Gömeç'te Srebrenitsa Katliamının yıldönümü büyük bir katılımla anıldı. Gömeç Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği etkinlikte konuşmacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte Bosna Savaşı'nı anlatan film gösterimi ve plaket takdimi yapıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 1995’te işlenen soykırımın kurbanları, Gömeç’te düzenlenen “11 TEMMUZ SREBRENİCA BOŞNAK SOYKIRIMI ANMA ETKİNLİĞİ” isimli panele katılım yoğun oldu.

 

Gömeç Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği etkinlikte konuşmacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte Bosna Savaşı’nı anlatan film gösterimi ve plaket takdimi yapıldı.

Gömeç Bosna Sancak Kültür ve yardımlaşma derneği bir metin yayınlayarak şu ifadeleri kullandı.  Yapılan açıklama“Değerli üyelerimiz, 7 Temmuz 2024 tarihinde düzenlediğimiz Srebrenitsa Soykırımı anma etkinliğimize gösterdiğiniz yoğun ilgi ve katılım için sizlere içten teşekkürlerimizi sunarız. Sizlerin desteğiyle bu önemli tarihi olayı anmak ve unutmamak adına bir araya geldik. Hep birlikte, geçmişte yaşanan acıları hatırlayarak geleceğe daha umutla bakma çabamıza katkı sağladınız.

Etkinliğimize katılan herkese ayrıca teşekkür ederiz. Gömeç’in dayanışma ve birlik ruhunu bir kez daha hissettirdiniz. Ayrıca, etkinliğimize katılıp katkıda bulunan konuşmacılarımız Admir Mulaosmanović, Nusret Sancaklı ve Şenay Biçer’e de içten teşekkürlerimizi sunarız. Engin bilgi ve birikimleriyle etkinliğimize değer kattılar.Birlikte nice anlamlı etkinliklere imza atmayı umuyoruz”denildi.

 

Srebrenitsa’da ne olmuştu?

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin hemen ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrol ettiği bölgeye gitmesine izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda öldürdü ve katledilenler toplu mezarlara gömüldü.

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Gömeç’te Srebrenitsa soykırımında katledilenler anıldı
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!