Çaya yüzde 24 zam!

Çaykur, kuru çay fiyatlarına ortalama yüzde 24 zam yaptı. Sektör temsilcileri ise yeni zamların kapıda olduğunu bildirdi.

Çaya yüzde 24 zam!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çaykur, kuru çay fiyatlarına ortalama yüzde 24 zam yaptı. Sektör temsilcileri ise yeni zamların kapıda olduğunu bildirdi.

2024 ürünü yaş çay alım fiyatına destekleme hariç yüzde 50, destekleme dâhil yüzde 68 zam yapılmasının ardından Çaykur, kuru çay fiyatlarına ilk zammını gerçekleştirdi.

Buna göre Çaykur, çaya ortalama yüzde 24 oranında zam yaparken, yeni fiyat listelerini de toptan satış yapan şirketlere göndermeye başladı.

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın aktardığına göre, Çaykur’un en çok tüketilen iki çay markası Tiryaki ve Rize Turist olarak biliniyor.

Eylül 2023’te yayınlanan eski listede 1 kilogramlık Rize Turist çayının tavsiye edilen toptan satış fiyatı 152,81 TL iken bugün şirketlere gönderilen yeni listede aynı çayın tavsiye edilen toptan satış fiyatı 189,54 TL olarak belirlendi. Böylece Rize Turist çayı yüzde 24 zamlandı.

Eski listede 1 kilogramlık Tiryaki çayının Eylül 2023’te tavsiye edilen toptan satış fiyatı 149,68 TL iken yeni listede aynı çayın toptan satış fiyatı bugün itibarıyla 185,66 TL’ye çıktı. Böylece Tiryaki marka çayın fiyatı da yüzde 24 zamlandı.

Çaykur’un tüm kategorilerindeki çaylara yapılan zamların çoğunluğu yüzde 24 seviyesinde iken elekaltı, gurme, hediyelik gibi sınıflara ayrılan spesifik çaylardaki zam oranları ise ortalamanın üzerine çıkarak yüzde 39-68 arasında değişti.

Önümüzdeki dönemde yeni zamlar bekleniyor

Sektör paydaşları ise yaş çay alım fiyatını destek primi dahil yüzde 68 artıran Çaykur’un önümüzdeki dönemde kuru çay fiyatlarına kademeli olarak yeniden zam yapabileceğini ifade etti.

Kaynak:Bloomberg HT

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Çaya yüzde 24 zam!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!