Benzin ve motorine ÖTV zammı geliyor

Temmuz ayının başında benzin ve motorin fiyatlarına otomatik ÖTV zammı uygulanacak.

Benzin ve motorine ÖTV zammı geliyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temmuz ayının başında benzin ve motorin fiyatlarına otomatik ÖTV zammı uygulanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in liderliğindeki ekonomi yönetimi, geçen yıl akaryakıta 6 ayda bir ÖTV zammı yapılmasına karar vermişti.

Bu yılın Temmuz ayında bu kararın yeni bir uygulaması daha devreye girecek.

Akaryakıt fiyatları son yıllarda kur ve vergi artışları nedeniyle hızla yükselmişti. 16 Temmuz 2023’te Cumhurbaşkanı Kararı ile maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları 5’er TL artırılmış ve bu tutarların 6 ayda bir üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışı oranında zamlanması kararlaştırılmıştı.

Asgari ücrete ara zam yapılmaması konusunda “enflasyonu artırır” gerekçesiyle karar alan Erdoğan ve Şimşek yönetimi, akaryakıt üzerindeki dolaylı vergi ve harçlara yüksek oranlı zam yapmaktan vazgeçmiyor.

Yaklaşık 2,5 TL’lik Zam Bekleniyor

2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ÜFE artışı yüzde 17,87 olarak gerçekleşti. Temmuz ayında TÜİK’in açıklayacağı Haziran ayı ÜFE verileri ile birlikte akaryakıttaki maktu ÖTV artış oranı da netleşecek. İlk beş ayda ÜFE aylık ortalama yüzde 3,35 artmıştı. Bu artış Haziran ayında da aynı seviyede olursa, 6 aylık ÜFE artış oranı yüzde 21,82 olacak.

Bu durumda, maktu ÖTV tutarları benzinde 2,06 TL, motorinde ise 1,93 TL artacak. Buna ek olarak, geçen yıl 2 puan artırılarak yüzde 20’ye çıkarılan KDV de eklendiğinde, vergi artışı benzinde 2,47 TL, motorinde ise 2,32 TL olacak.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Benzin ve motorine ÖTV zammı geliyor
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!