Rosatom’dan radyoaktif madde temizliği için yenilikçi yöntem

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un bilim bölümü Radyum Enstitüsü, iş kıyafetlerinin zararlı maddelerden arındırılmasına yönelik yenilikçi bir yöntem geliştirdiğini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Radyum Enstitüsü’ndeki uzmanlar kıyafetlerin su kullanılmadan temizlenebilmesi için bir deney ünitesi geliştirdi.

Geliştirilen yöntem sayesinde kişisel koruyucu ekipmanlar su yerine ozon dostu bir çözücü madde olan sıvı freon kullanılarak temizleniyor. Böylelikle radyoaktif maddeler özel olarak geliştirilmiş bir formülasyona göre çözülüyor. Arındırma işleminin ardından iş kıyafetleri yeniden kullanılabiliyor.

Alışılagelmiş çamaşırhanelerin aksine sabit olmayan bu üniteler, ayrı bir modül olarak veya bazı özel araçların gövdesi üzerinde taşınabiliyor. Geliştirilen bu teknoloji sıvı radyoaktif atık hacminin 350 kat azaltılmasını sağlıyor.

Bilim insanlarının geliştirilen ünite üzerindeki çalışmaları devam ediyor. Bir sonraki aşamada bir pilot tesis kurulması hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kullanılmış Nükleer Yakıt Yönetim Teknolojileri Laboratuvarı Araştırmacısı ve Radyum Enstitüsü Proje Yöneticisi Artem Nikolaev, “Gerekli sayıda dekontaminasyon döngüsünden sonra, basınç ve sıcaklık değişimleri sebebiyle, sıvı haldeki freon, gaz haline dönüşüyor. Böylece radyoaktif maddeler yoğunlaşarak küçük bir hacme indirgeniyor ve saflaştırılan freon yeniden kullanılmak üzere döngüye geri gönderiliyor.” ifadelerini kullandı.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Rosatom’dan radyoaktif madde temizliği için yenilikçi yöntem
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!