İsrail hükümeti 8 milyar dolarlık savaş bütçesini onayladı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail hükümetinin savaş giderlerini fonlamak için hazırlanan 8 milyar dolarlık ek bütçeyi onayladığı bildirildi.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın aktardığına göre, hükümetin savaş giderleri için hazırlanan ek bütçe karara bağlandı.

Ülkede 7 Ekim’den sonra kurulan savaş kabinesinin üyesi ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz’ın bütçeye karşı çıktığı aktarıldı.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun lideri olduğu Likud Partisi’nden bakanlar Nir Barkat ile Ofir Akunis’in de bütçeye destek vermediği belirtildi

Söz konusu itirazlara rağmen savaş giderlerinin finansı için 30 milyar şekellik (8 milyar dolar) ek bütçenin onaylandığı kaydedildi.

Savaş bütçesi hükümette çatlağa yol açmıştı

İsrail’de hükümetin hazırladığı 8 milyar dolarlık ek “savaş bütçesinde”, Ultra Ortodoks nüfus ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine ayrılan fonlar, “savaş kabinesi” olarak adlandırılan “Acil Durum Hükümeti”nde çatlağa yol açmıştı.

Times of Israel’in haberine göre, İsrail’de 7 Ekim’den sonra kurulan savaş kabinesinin üyesi ve eski Savunma Bakanı Gantz, hükümetin hazırladığı ek savaş bütçesindeki Ultra Ortodoks nüfus ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri için örtülü ödenekten ayrılan payın olduğu gibi kalması durumunda “aleyhte oy kullanacağını” belirtmişti.

Gantz, eski siyasi rakibi ve şimdiki koalisyon ortağı Netanyahu’ya yazdığı mektubunda, hükümetin “savaşla ilgili olmayan tartışmalı adımlara büyük meblağlar ayırmasının milli dirayeti ve toplumsal bütünlüğü” zarara uğratacağını belirterek “hükümetin buna uygun davranmasını” istemişti.

İsrail’deki tüm fonların şu anda “savaş ihtiyaçlarına” aktarılması gerektiğini savunan Gantz, teklifin bu haliyle gelmesi durumunda aleyhte oy kullanacağını ifade ederek, hükümetten ayrılma tehdidinde bulunmuştu.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
İsrail hükümeti 8 milyar dolarlık savaş bütçesini onayladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!