ESA’nın Uzay Araçları Mars’ta Donmuş Su Buldu

Mars'ın yörüngesindeki ExoMars ve Mars Express araçları, Kızıl Gezegenin ekvatoruna yakın Tharsis yanardağlarında donmuş su buldu.

ESA'nın Uzay Araçları Mars'ta Donmuş Su Buldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mars’ın yörüngesinde dönen iki uzay aracı, Kızıl Gezegenin ekvatoruna yakın bölgelerdeki volkanların zirvelerinde donmuş su buldu. Avrupa Uzay Ajansı’nın ExoMars ve Mars Express misyonları, Güneş Sistemi’nin en yüksek volkanları olan Tharsis yanardağlarında don tespit etti.

Bilim insanları, daha önce Mars’ın bu bölgesinde don oluşmasının mümkün olmadığını düşünmüşlerdi. Ancak 2024’ün başlarında Mars Express, Mars’ın ekvatorunda su buzunun varlığını kanıtladı.

Don, sadece insan saçı kalınlığında olmasına rağmen geniş bir alanı kaplıyor. Bu, Mars’taki soğuk mevsimlerde yaklaşık 150 bin ton suyun donması ve buharlaşması anlamına geliyor ki bu miktar yaklaşık 60 olimpik yüzme havuzuna eşdeğer.

Mars yörünge araçları hakkında Don, Avrupa Uzay Ajansı liderliğindeki ExoMars TGO ve Mars Express yörünge araçları tarafından Mars yanardağlarında keşfedildi. ExoMars TGO, 2016 yılında Mars’a ulaştı ve tam bilimsel misyonu 2018’de başladı. Mars Express ise 2003 yılından beri Mars’ın yörüngesinde bulunuyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
ESA’nın Uzay Araçları Mars’ta Donmuş Su Buldu
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!