Avrupa Birliği’nden İran’a yeni yaptırımlar

AB Konseyi'nden yapılan açıklamada, İran'ın Rusya'ya yönelik askeri desteği ve İHA tedariğinin "kabul edilemez olduğu" kaydedilerek bu faaliyetler kınandı.

Avrupa Birliği'nden İran'a yeni yaptırımlar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İran’a yeni yaptırımların duyurulduğu açıklamada, Rusya’ya İHA transferi yapan ve Orta Doğu ile Kızıldeniz bölgesindeki silahlı gruplar ve oluşumlara füze veya İHA sağlamasından sorumlu kişi ve kuruluşların yaptırım listesine eklendiği aktarıldı.

Açıklamada yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşlar arasında insansız hava araçları için parça üreten, tedarik eden ve satan şirketler, Hatemü’l Enbiya Merkez Karargahı, Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri ve İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani’nin yer aldığı bildirildi.

Tedbir kararları doğrultusunda bu kurumların varlıklarının dondurulması ile bunlara fon veya ekonomik kaynak sağlama yasağı getirilmesi kararlaştırıldı. Aştiyani’ye ise bu tedbirlere ilave olarak seyahat yasağı uygulanacağı belirtildi.

AB’nin İran’a yönelik yaptırımları, “insan hakları ihlalleri, yayılmacı nükleer enerji faaliyetleri ve Rusya’ya sağladığı askeri destek” nedeniyle 2011’de yürürlüğe girmiş, 13 Nisan 2025’e kadar uzatılmıştı.

AB’nin yaptırım listesinde 227 kişi ve 42 kuruluş yer alıyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Avrupa Birliği’nden İran’a yeni yaptırımlar
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!