Avrupa Birliği Konseyi İstanbul Sözleşmesi’ni onayladı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin imzacıları arasından çıktığı İstanbul Sözleşmesi, Avrupa Birliği Konseyi tarafından onaylandı. Avrupa Birliği’ne aday olan Türkiye’nin yasal mevzuata göre İstanbul Sözleşmesi’ne dahil olması gerekiyor.

 

AVRUPA BİRLİĞİ KONSEYİ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ ONAYLADI

20 Mart 2021’de İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile çıkmasının yankıları bu yıl da sürerken Avrupa Birliği Konseyi, İstanbul Sözleşmesi’ni onayladı. 

Konseyin internet sitesinde yer alan duyuruyu paylaşan Kadın Koalisyonu, “Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadelede önemli adım. Konsey, Avrupa Birliği’nin kadınları şiddete karşı korumaya yönelik uluslararası anlaşma olan İstanbul Sözleşmesi’ne katılımını onayladı. Türkiye AB’ye aday ülke, artık yasal mevzuata girdiğine göre Türkiye de katılmak durumunda” açıklaması yaptı.

“Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, 2011 yılında İstanbul’da imzalandığı için adını “İstanbul Sözleşmesi” olarak anılıyor.  Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan, 45 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanan sözleşme, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme konusunda imzacı devletlere yükümlülükler getiriyor.

 

“MEVZUATA GİRDİĞİNE GÖRE TÜRKİYE DE KATILMAK ZORUNDA”

Kadın Konseyi’nin paylaşımına “Türkiye AB’ye aday ülke, artık yasal mevzuata girdiğine göre Türkiye de katılmak durumunda!” notu düşüldü. 

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Avrupa Birliği Konseyi İstanbul Sözleşmesi’ni onayladı
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!