Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği: ”Assos’ta Taş Ocağı İstemiyoruz”

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Ayvacık Kaymakamlığına Taş Ocağı projesinin iptali için dilekçe verdi.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği: ''Assos'ta Taş Ocağı İstemiyoruz''
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

RBM Madencilik İnşaat Limited Şirketi, Ayvacık İlçesi Behramkale köyü yakınlarında II-B Grubu Maden (Dekoratif Taş/Andezit) Ocağı açma planı yapıyor.

Ancak, bu proje çevre ve yerel halk için büyük endişelere yol açıyor.

Projenin planlandığı alan, Assos Antik Kenti’nin hemen yakınında bulunuyor ve turizm açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca, tarım arazilerinin bulunduğu bir bölgede yer alması, tarımsal üretime ve organik tarım faaliyetlerine zarar verebilir. Bölgede aynı zamanda zeytinyağı ve şarap fabrikaları gibi tesislerin bulunması da dikkat çekiyor.

Assos bölgesi, tarihi ve doğal sit alanı olarak korunmaktadır ve bu nedenle taş ocağı projesiyle ilgili endişeler artmaktadır. Proje, Assos’un doğal ve tarihi sit alanlarına yakın bir konumda bulunuyor ve bölgenin turizmine zarar verebileceği düşünülüyor. Ayrıca, proje bölgesinin deprem riski altında olduğu belirtilmektedir.

Yerel halk, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra, bölgenin turizm gelirlerine de önem vermektedir. Ancak, taş ocağı projesi bu gelir kaynaklarını tehdit edebilir ve çevresel etkileri nedeniyle sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu endişeleri dile getirenler, proje hakkında yapılacak Çevre Etki Değerlendirmesi sürecinde söz sahibi olmak istiyor ve ilgili kurumları projeye karşı çıkmaya çağırıyor. Ayrıca, proje için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmemesi ve projenin gerçekleşmemesi için mücadele ediyorlar.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği: ”Assos’ta Taş Ocağı İstemiyoruz”
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!