“Edremit Körfezi İzmit Körfezi gibi olmasın”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edremit Körfez Siteler Derneği’nin yaptığı basın açıklamasında Körfez’deki kirlenmeye dikkat çekildi. Güre Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan açıklamaya Körfez ekoloji örgütleri, emek ve demokrasi güçleri, EMEP, Sol Parti, HDP, CHP, TİP İl ve ilçe yöneticileri, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

“ATIKLAR ARITILMADAN DENİZE SALINIYOR”

Körfez Siteler Derneği Başkanı İsmail Çınar yaptığı konuşmada, “Körfez hızla kirleniyor, denize girenler hastalanıyor, hastaneler deniz kirliliğinden kaynaklı hastalarla doluyor” dedi. Bu çağda Körfez’de alt yapısı olmayan, yetersiz alt yapıya sahip mahalleler olduğunu söyleyen çınar; “Sitelerdeki arıtma sistemleri çok yetersiz ve çok pahalı” dedi.

Özellikle yaz aylarında Körfez nüfusunun 4-5 kat arttığını söyleyen Çınar, mevcut arıtmaların yetersiz kaldığını ve atıkların arıtılmadan denize salındığını belirtti. “Yaşanan olumsuzlukların asıl ve tek sorumlusu plansız kentleşmeyi hayata geçiren devlet yöneticileridir” diyen Çınar, “çevremizi korumak bize düşüyor” diye ekledi.

Son günlerde Akbelen’de yaşananlara da dikkat çeken Çınar, “Ormanlarımızı ve doğamızı, denizlerimizi, topraklarımızı devletten korumak için mücadele ediyoruz. Bunun için örgütlendik, derneğimizi kurduk. Şimdi birleşerek, çoğalarak mücadeleyi büyütmeliyiz” diye konuştu.

 

 

“EDREMİT KÖRFEZİ, İZMİT KÖRFEZİ GİBİ OLMASIN”

Çınar Körfez Siteler Derneği olarak taleplerini şu şekilde sıraladı:

Körfez nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede kanalizasyon altyapısının derhal yapılması..

Yeterli kapasitede ileri biyolojik arıtma sistemlerinin yapılması..

Edremit Körfezi İzmit Körfezi olmasın..

Denize gönül rahatlığıyla girebilmek..

Doğanın dengesinin bozulmaması..

İnsanca yaşayabileceğimiz ve çocuklarımıza bırakabileceğimiz bir çevre istiyoruz..

 

 

Açıklama sırasında ” Güç ver Körfezi kaybetmeyelim”, “Körfez ölüyor yetkililer susuyor”, “Her yer Akbelen, her yer direniş”, “Havana, suyuna, denizine sahip çık” yazılı dövizler ve pankartlar taşıyan yurttaşlar sık sık slogan attı.

Dernek başkanından sonra EDÇEP sözcüsü Kubilay Öztürk, Kazdağı Derneği adına Ömür İlgör, BURÇEP adına Hatice Engin ve TÜKODER başkanı konuşma yaptılar.

Edremit Belediye başkanı Selman Hasan Arslan konuşurken, bazı yurttaşlar tepki gösterdiler.

“Bu kadar betonlaşmaya neden izin veriyorsunuz”, “imza atmayın”, “siz de bu kirliliğin ortağısınız” şeklinde tepkiler gelmesi üzerine Arslan açıklamalarda bulundu. “İmara açma izni bizde değil Büyükşehir Belediyesi yetkisindedir” diyen Arslan, arıtmayı taşımak yerine yeni arıtma yapmak için Büyükşehir’le görüştüklerini söyledi.

 

 

“2700 YIL ÖNCE ANTANDROS’TA KANALİZASYON VARDI…”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin ise “Bir komşunuz olarak yaşanan sorunları biliyorum ve milletvekili olarak sorunları dillendireceğim” diye konuştu.

Aytekin, Edremit körfezinde Büyükşehir Belediyesinin yapamadığı ve halkın karşısına çıkıp “biz bu arıtmayı Çıkrıkçı ve Bostanlı köylülerinin tarım arazilerine el koyup yapacağız” diyemediği arıtma tesisinin faturasını Edremit Belediyesine kesmeye çalışan zihniyetle karşı karşıyayız. Burnumuzun dibindeki Antandros antik kentinde 2700 yıl önce yapılabilen kanalizasyon 21. Yüzyılda hala yapılamamışsa bunun sebebi bizatihi iktidarın ve yerel odaklarının sorumluluğudur” dedi.

 

 

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
“Edremit Körfezi İzmit Körfezi gibi olmasın”
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!