Çeşme’de yüzlerce zeytin ağacı kesildi!

İzmir'in Çeşme ilçesinde bulunan yüzlerce zeytin ve çam ağacının site inşaatı nedeniyle izinsiz kesildiği belirtildi.

Çeşme'de yüzlerce zeytin ağacı kesildi!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışmaları fark eden Çeşme Belediyesi’ne ait ekipleri müdahale ederken bölgede bulunan ağaçların tamamının kesildiği ifade edildi.

İzmir’de yüzlerce zeytin ve çam ağacı bir sitenin inşaatı için izinsiz kesildiği tespit edildi.

MA’da yer alan habere göre, Çeşme’nin Sakarya Mahallesi’nde yüzlerce zeytin ve çam ağacının site inşası için kesildiği belirtildi.

İzinsiz olarak ağaçların kesildiği alanın düzleştirilmesi esnasında durumu fark eden Çeşme Belediyesi ekipleri, duruma müdahale etti. Ancak alandaki tüm ağaçların kesildiği görüldü.

Konu hakkında bilgi veren ekolojist Koray Türkay, Çeşme’de korkunç bir talan ve yağma olduğunu söyledi.

Neredeyse her gün bir alanın talan edildiğini dile getiren Türkay, “Burası daha önceden zeytinlik ve çam ağaçlarıyla dolu olan 8-10 dönümlük bir arazi. Şimdi ise bir tane ağaç bırakılmadı. Bölgede ayrıca tarihi değirmen ve eserler var. Arazi muhtemelen 1’inci Derece Arkeolojik Sit Alanı. Burada inşaat yapmak için kazıya başlıyorlar ve ağaçların hepsini kesiyorlar. Ağaçların kalıntıları halen duruyor” dedi.

Konuşmasında Çeşme Belediyesi’ne tepki gösteren Türkay, şöyle devam etti:

“Belediyenin tek derdi, meclis üyeliği ve rant kavgaları. Çeşme’deki talana ‘dur’ diyecek herhangi bir yerel yetkili yok. Dolayısıyla burada ekoloji mücadelesi yürüten yurttaşlar, her şeyi bırakıp, doğa katliamına karşı mücadele yürütüyor. Bunu bütün Türkiye duysun, burada büyük bir yağma var. Afrin’de cihatcı çeteler nasıl zeytinlikleri katlediyorsa, burada da sermaye çetesi zeytinleri katlediyor. Bunlar zeytinlerin düşmanı. Rant için ağaç katleden sermayenin IŞİD’ten hiçbir farkı yok. Kapitalizm ve sermaye de bir o kadar dünyanın başına düşman.”

BirGün

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Çeşme’de yüzlerce zeytin ağacı kesildi!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!