ALİ ÖZERK: KANAL İSTANBUL EKOLOJİK SİSTEMİ ALTÜST EDECEK

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı M. Ali Özerk son günlerde tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesi ile ilgili POLİTİKA’ya açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul’un yapılmasıyla doğal yaşamın bozulacağını belirten Mimarlar Odası Başkanı M. Ali Özerk, dünyadaki bütün bilim adamlarının buna karşı çıkması gerektiğini vurguladı.

Kanal İstanbul’un ekolojik dengeyi mahvedeceğini bilim adamlarının söylediğine dikkat çeken Mimarlar Odası Başkanı M. Ali Özerk, konunun ayrıca stratejik olarak da değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Kanal İstanbul ile ilgili 18 Ocak’ta panel düzenleyeceklerini de belirten Özerk, tüm Balıkesirlileri bu panele katılmaya davet etti.

 

“Ekolojik sistemi mahvedecek”

Mimarlar Odası Başkanı M. Ali Özerk POLİTİKA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Aslında 2011 yılında gündeme gelen ve son günlerde ‘yapacağım, yapacağım’ diye tutturulan Kanal İstanbul söylenildiği gibi Türkiye’nin yararına bir olay olmadığını görüyoruz. Bir kere halkın yüzde 50’sinden fazlası bu olaya karşı. Ekolojik sistemi tamamen mahvedecek olan bir olay Kanal İstanbul. Doğal dengeyi bozacağını bilim adamları söylüyor. Bunu sadece biz söylemiyoruz, bilim adamları da söylüyor. Zaten İstanbul’da Karadeniz’i Marmara’ya bağlayan bir boğaz var. Bunun yanında ikinci bir kanal açmak; tahmin ediyorum ki o bölgeyirant bölgesi haline getirip, yabancılara veya Türkiye’deki sermayeye peşkeş çekmekten öte gidecek bir olay değil. Montrö Antlaşması’yla da bir ilgisi yok. Bu Amerika’nın diretmesi olabilir. Karadeniz’e kendi silahlı gemilerinin geçirmek için bir diretmesi de olabilir, Türkiye bunun için söz vermiş de olabilir. Ancak Kanal İstanbul’un yapımı en az 90 milyon ton hafriyattan söz ediliyor. Bu şekilde de 20 seneden önce bitmeyeceğini umuyoruz. Sonra çıkacak bu hafriyatın nereye döküleceği meselesi var. Araştırdığımız, öğrendiğimiz kadarıyla Karadeniz Marmara Denizi’nden 30-40 santim daha yüksek. Buradan su akıntısının nasıl olacağı, tuzlu su ile az tuzlu suyun nasıl karışacağı ve bunun yılların birikimi olan doğal dengeyi nasıl bozacağı hala muamma. Fakat bilim adamları bu muammayı da çözdü. Ekolojik dengenin tümüyle bozulacağını söylüyorlar. Kanal İstanbul sadece İstanbul meselesi değil, yakın çevresinde; Marmara Denizi’nde kıyısı olan Balıkesir’in de sorunu, ekolojik ve iklimsel olarak da Türkiye’nin ve dünyanın sorunu. Aslında bütün dünyadaki bilim adamlarının buna karşı gelmesi lazım. Niçin hala yapacağız, yaptıracağız diye tutturulduğunu da anlayabilmiş değiliz. Bu anlamda biz Balıkesir Akademik Odalar Birliği olarak 18 Ocak’ta Prof. Dr. Doğan Kantarcı ve İstanbul Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı ile beraber bilgilendirme paneli düzenliyoruz. Tüm halkımızı panelin yapılacağı Muhasebeciler Odası’nda davet ediyoruz.”

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
ALİ ÖZERK: KANAL İSTANBUL EKOLOJİK SİSTEMİ ALTÜST EDECEK
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!