2005 yılında İsviçre’de bir konferansta “Ermeni soykırımı” iddiaları için “uluslararası bir yalandır” ifadesini kullanması nedeniyle soykırımı inkar etmekten hüküm giyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in bu karara karşı verdiği hukuk mücadelesini kazanması soykırım iddialarının yerle bir edilmesi anlamına gelmektedir. Doğu Perinçek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AIHM) bu kararı ile ülkemize büyük bir zafer kazandırmıştır. Karar uluslararası alanda Türkiye’nin eli güçlenmiştir. Bu karar, benzer nitelikteki davalar için emsal oluşturmayacaktır. 1915’te yaşananların soykırım olduğu konusunda genel bir uzlaşma olduğu, bu nedenle inkarın cezalandırılabileceği tezi bu kararla zayıflayacaktır. 1915 olayları karşısında sık sık sorun yaşayan ve tezlerini anlatmakta zorlanan Türkiye’nin hukuk alanında ileri süreceği tezler güçlenecektir.

7’ye karşı 10 oyla alınan kararda İsviçreli hakim Helen Keller’in Doğu Perinçek lehine oy kullanmış olması anlamlıdır. Kararda Lüksemburg, Andorra, Monaco, Malta, Yunanistan, Hollanda ve Litvanya aleyhte oy kullanmış, Türkiye, Fransa, Liechtenstein, Slovakya, Finlandiya, Almanya, İsviçre, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek ülkemiz lehine oy kullanmışlardır.

Unutulmamalıdır ki 1915 olayları bir “soykırım” değil bir vatan savunmasıdır. 1915 ve sonrasında yaşanan olayların, karşılıklı kıyımların sorumlusu emperyalist güçlerdir.

2005 yılından beri devam eden hukuk mücadelesi zaferle sonuçlanmıştır. Doğu Perinçek’in kazandığı bu büyük zafer sonucu Türkiye’nin üzerinden büyük bir yük kalkmıştır.

AIHM’de kazanılan zaferin ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Karara göre 1915’te yaşananların Holocost ile karşılaştırılması asla mümkün değildir.”

Bu zaferden sonra sıra Türkiye’nin benzer uygulama yapan ülkelere etkili diplomasiyi kullanmasına gelmiştir. Bu tarihi kararın alınmasında önemli bir görev üstlenen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i ulusal davranışı nedeniyle kutlamak gerekiyor. Ona şükran borçluyuz.