Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 3 Aralık 2015 günü Kremlin Sarayı’nda yaptığı konuşmada “Türkiye pişman olacaktır” şeklindeki Türkiye’yi hedef alan açıklaması Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimin kolay kolay sona ermeyeceğini göstermektedir.

Yıllarca iki ülke arasında karşılıklı dostluk ve çıkarlara dayalı olarak olumlu düzeyde gelişen komşuluk ilişkileri uçak krizi ile bir anda büyük bir gerilimin içine sürüklenmiştir. Uçak olayı Türkiye’yi Rusya’dan uzaklaştırırken başta ABD olmak üzere Batı’ya daha da yakınlaştırmıştır. Kuşkusuz gerek ABD ve gerek Batı ortaya çıkan bu yeni durumdan yararlanacak, Türkiye’nin IŞİD’e karşı daha etkin bir işbirliği yapmasını isteyecektir.

Rusya’nın uçak krizini kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak Ortadoğu’daki askeri varlığını güçlendirmesi Doğu Akdeniz’de Doğu ile Batı arasındaki dengeleri de olumsuz yönde etkilerken bu krizden en çok zarar gören Türkiye olacaktır.

Suriye’nin kuzeyinde egemenliğini her geçen gün arttıran PYD’nin (PKK’nın Suriye kolu) bu kez Rusya tarafından desteklemesi ülkemiz açısından endişe verici bir gelişmedir.

Ortadoğu’da oyun içinde oyun oynanırken Rusya Putin’in son açıklamalarından sonra krizi kendi çıkarları doğrultusunda genişletmek istemektedir. Ortadoğu’nun kaygan zemininde Türkiye tehlikeli bir yana doğru çekilmektedir. Serinkanlılıkla ve sağduyu ile hareket ederek diplomasiye ve dialoga ağırlık vermenin zamanıdır.