11 Şubat 2018 günü ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı emekli General Mc Master ile İstanbul’da, 15-16 Şubat 2018 tarihlerinde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Ankara’da en üst düzeyde yapılan görüşmelerden sonra ABD’nin Türkiye’ye yönelik tavrında belirgin bir değişikliğin olmadığı fark edilmektedir.

Türkiye ile ABD arasında ortak bir çalışma grubunun kurulması dışında somut bir sonuç elde edilememiş olması basına yansıyan haberlerden anlaşılmaktadır. Her ne kadar gerek Mc Master ve gerek Tillerson iki ülke arasındaki ilişkilerin önemini vurgulayarak “stratejik ortaklık”tan söz etmişlerse de Türkiye için ciddi kaygı yaratan, yaşamsal önemdeki konularda Amerika’nın bilinen tutumunda olumlu yönde bir değişiklik olmamıştır.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un, YPG’ye verilen silahların geri alınacağı ya da bundan sonra silah verilmeyeceği konusunda herhangi bir taahhütte bulunmayışı Türkiye ile ABD arasındaki güven bunalımının devam edeceğini göstermektedir.

Üst düzey görüşmelerin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert’in 16 Şubat 2018 tarihli basın toplantısında “Yaptırım yok. Planladığımız yaptırımları önceden ilan etmiyoruz” (Cumhuriyet, 17 Şubat 2018) şeklindeki açıklaması anlamlıdır.

Ortadoğu’da oynanan oyunda Türkiye ile ABD arasında güven bunalımı devam ederken ABD ile birlikte Rusya’nın da bölgemizde büyük bir oyun kurucusu olduğu unutulmamalıdır.