Yurdum muhtarları on beş günde bir gruplar halinde Cumhurbaşkanı’nın konuğu oluyorlar.

Programa göre; önce Cumhurbaşkanı’nın konuşması, ardından öğlen yemeği oluyor. Cumhurbaşkanı, sakin başladığı konuşmasının üslubunu dakikalar ilerledikçe sertleştirip, içeriğini de iç siyaset konuları ile doldurdukça salonda heyecan artıyor. Konuşma, sık sık muhtarların alkışları ve oturdukları koltuklardan bağırarak ilettikleri beğeni ve destek sözleri ile kesiliyor, renkleniyor. (henüz yuhalama görmedik , görür müyüz bilinmez?)Cumhurbaşkanı yapılan tezahüratın karşılığını tebessümle ve çoğu kez “eyvallah” diyerek veriyor. (bkz. televizyon görüntüleri)

                                                                              ***

 Muhtarlar, kamu yönetiminde an alt birim olan “muhtarlık”ları yasal sorumlulukları ve yetkileri çerçevesinde yönetmekle yükümlüdürler.

Mahallelilerin oyları ile seçilirler ve göreve başladıkları anda “devletin temsilcisi”, “kamu görevlisi” konumuna girerler. Siyasi iktidarın ya da hükümetin değil, devletin muhtarıdırlar. Herkese aynı mesafede durmak zorundadırlar.

                                                                              ***

Gel gör ki; huzura çıktıklarında “amigo”luk, “öne çıkma”….duyguları aşka geliyor, havaya giriveriyorlar. Sanki seçim mitingine taşınmışlar!

                                                                              ***

Bu davranışlarının nedeni cehalet, eğitimsizlik, görgüsüzlük… Statüleri, görev tanımları çerçevesinde nerede, nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda eğitilmiş, bilgi ve görgü sahibi olmamalarıdır.