ABD Başkanı Trump’ın IŞİD’le mücadeleden sorumlu özel temsilcisi Brett Mc Gurk’un 7 Mayıs 2017 günü Erbil ve Musul’dan sonra Kobani’yi ziyaret ederek PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan YPG temsilcileriyle görüşmesi, Türkiye’nin yakalanması için 4 milyon lira ödül koyduğu PKK’lı “Şahin Cilo” ile fotoğraf çektirmesi ülkemizde büyük tepkilere yol açmıştır. Bu olayı sert bir dille kınayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Mc Gurk, PKK ve YPG’ye destek veren kişidir” açıklaması dikkat çekicidir.

Tüm bu gelişmeler olurken ABD’nin etkili yayın organlarından Washington Post’un 19 Mayıs 2017 tarihli haberinde ABD Dışişleri sözcüsü Heather Nawert’in ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un ve Beyaz Saray’ın Mc Gurk’a olan “desteğinin tam olduğunu” vurgulamasını şaşırtıcı bir gelişme olarak yorumlamak gerekiyor. (Cumhuriyet, 20 Mayıs 2017)

Asıl dikkat çekici olan, yakın geçmişte ülkemizi sık sık ziyaret eden ve Suriye ile Irak arasında sözde “mekik diplomasisi” yürüten Mc Gurk’un Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında “Türkiye kritik ortağımız. Türkiye olmadan IŞİD’i yenemeyiz” şeklindeki inandırıcılıktan yoksun sözleridir. Aynı basın toplantısında ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’un “Türkiye’nin kaygılarını ortadan kaldırmak için önlemler alıyoruz” şeklindeki sözleri de gönül almaya yönelik, gerçekleri yansıtmayan açıklamalardır.

ABD Başkanı Trump yönetiminin Suriye’de ve Irak’ta Türkiye’ye karşıt unsurlarla içli dışlı olan, onları yöneten özel temsilci Brett Mc Gurk’tan vazgeçmesi beklenmemelidir