TRANSFER PİYASASI Hemen hemen her sezon öncesinde yaşanan sıkıntılar genel olarak tek bir şeyin üzerinde birleşiyor; yüksek oyuncu fiyatları...

Peki bu oyuncuların fiyatlarının her sezon öncesi bir geçmiş sezona göre çoğu zaman katlanarak artmış olmasının nedenleri nelerdir? Bu astronomik artışlara Türkiye basketbol federasyonu ilgili kurulları ne zaman bir el atıp dur diyecek ya da bununla ilgili bir kurulu yoksa yeni bir kurul oluşturup bu piyasaları ve menejerleri denetlemeyi ne zaman başaracak? Gelin şimdi bu konuları genel olarak inceleyip değerlendirelim.

Öncelikle ben de bayan liglerinde menajerlik yaptığım için her konuya fazlasıyla hakim olduğumu belirtmek isterim. Bu doğrultu da hem kendi birebir yaşadığım diyaloglar üzerinden hem de içerisinde bulunduğum camiadan aldığım gerçek yaşanmışlıkların doğrultusunda bir yazı olacağı için önemli kesitlerle karşılaşacaksınız yazımda. Yaklaşık olarak dört yıldır menejerlik yapmama rağmen her sene sezon öncesinde yaşanan bu anlamsız fiyat artışlarını hala anlayabilmiş değilim. Özellikle piyasada çok daha önceden beri menejerlik yapan diğer şirketler ve kişilerin bu uçuk rakamlarla piyasayı yükseltme girişimlerine sürekli hayretle bakıyorum.

Bu davranışı yaparlarken tek taraflı düşünce tarzları kulüpleri zor durumda bırakmakta. Kulüplerin bu sektörün lokomotifleri olmalarını sağlamak yerine kulüplerin bütçelerini zorlamaları ve bir süre sonra para ödeyemez duruma düşürmeleri ve sporcuların alacaklarını alamamaları sıkça görülen durumlar olmaya başladı.

Hal böyle olunca doğal olarak şu gibi sorunlar ortaya çıkıyor ; bir sporcunuz arıyor ve "abi x kişi bu parayı istiyormuş, benim ondan neyim eksik hatta daha iyiyim ama daha az fiyat yazdık onu yükseltelim şu fiyata" yada "x oyuncu bu fiyatı istiyorsa benim fiyatım şu olmalı" diyerek rakamlar inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Sonuç olarak bazı menajerler de ellerindeki sporcuları kaybetmemek adına malesef o rakamları yazmak zorunda kalıyorlar ve sonradında piyasada anormal bir artış yaşanıyor.

Peki bunun sonucunda kulüpler ne yapıyor ? Malesef çoğunlukla kulüplerimiz bu piyasaya ayak uyduruyorlar, az sayıda kulübümüz bu fiyatlar üzerinden sağlam kadrolar oluşturup yola çıkarken diğer kulüpler beklemede kalıp süreç içerisinde sporcuların fiyatlarının düşmesini bekliyorlar.

Bu da piyasanın durgun geçmesine sporcuların da geç anlaşmalar yapmasına yada hakettiğinden fazla para talep ettikleri için açıkta kalmalarına neden oluyor. Sonuç ise hem kulüpler zarar görüyor hem sporcular hem de menajerler.. Bu nedenle Federasyonun artık bir denetleme kurulu oluşturması gerekiyor transfer süreçlerini. Özellikle üst liglerde yabancı sayısında yapılan her değişiklik piyasaları alt üst ediyorken ya böyle kararları sürekli yap-boz şeklinde almamalılar yada aldıklarında piyasaların takipçisi olmalılar. Bir kurul oluşturulmalı ve o kurulda belli kriterler getirmeliler ve o kriterlere uygun olarak bir sene önceki kontrat fiyatı üzerinden belli oranlarda artış yapılabilmeli.

Sporcular da bu kriterleri bilmeli ve ona göre daha çok kazanmak için daha çok çalışmalı ve böylece hem kendine hem takımına daha çok fayda sağlayabilmeli. Bunun sonucu olarak da ülke milli takımlarımız faydalanabilirler. Ancak federasyonumuz etliye sütlüye karışmam mantığında olur ve herkesin at koşturmasına izin verirse ülke basketbolu yabancıların ve belli başlı menajerlerin elinde oyuncak olur. Kimin ligden düşeceğine kimin ligde kalacağına bile şu an olduğu gibi menajerler karar verirse federasyona ne gerek var sorusu sorulmaya başlarsa vay federasyonum vay. Tüm bunların ışığında transfer çalışmalarını sürdüren Karesispor ve Edremit Bld. Gürespor'a kolaylıklar diliyorum.

Karesispor iki iyi transfer haberi ile yine iddaalı olacağının sinyalini verdi. Gürespor ise süperlig tecrübeli coach Ömer Buharalı hamlesi ile süperlig hedeflerini yine belli etti. Bu hamlede tek soru işaretim coach Ömer Buharalı'nın bu ligi ve bu ligin sporcularını tanımaması. Umarım menajerlerin yönlendirmelerine kapılıp körfezimizin ve Edremit'imizin parasını har vurup harman savurmaz ve ismine yakışır bir tecrübe ile doğru transfer süreci geçirir. Haftaya görüşmek üzere basketbol ve sevgi ile kalın, hoşçakalın..