Geçen hafta sizlerle alt yapılara neden önem verilmesi gerektiğini yazımın ilk bölümünde detaylı bahsetmiştim. Yazımın ikinci bölümünde transfer döneminde takımların kendi alt yapılarının olmasının önemini vurgulayacağım. Şimdi bunu basit bir örnek ile açıklayarak başlayalım ki sizler de kafanızda daha net canlandırabilesiniz.

Şimdi sizlere geçen sene Kadınlar Basketbol Bölgesel Ligi (KBBL)’den Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi (TKBL)’ye yükselen 3 takımdan bahsedeceğim. Öncelikle bilmeyenler için belirtmek isterim ki Türkiye de Kadınlar Basketbolunda 3 lig var ; Süper lig, TKBL, KBBL.   

Şimdi KBBL’den TKBL’ye çıkan takımlara tek tek bakalım ;
1- Galatasay Gelişim : bu takım zaten uzun yıllardır alt yapılara yatırım yapılması sonucu ülkemizin o yaş grubundaki en iyi denilebilecek oyuncularını barındıran bir organizasyon. Yıllardır buldukları iyi oyuncuları alt yapılarda kadrolarına katıp geliştirme çabasında olan Galatasaray’ın ülkenin bayan basketbolunun geleceğini oluşturan alt yapılardan biri olduğu kesin. Bir çok kulübün ciddi paralar harcayarak TKBL’ye çıkmak istediği sezonda oyuncularının hepsi alt yapılardan yetiştiği için bir lira vermeden final grubunu lider tamamlayarak TKBL’ye çıkma hakkı kazandılar ve bu sene de TKBL’de yine aynı şekilde alt yapı oyuncuları ile devam edecekleri için ekstra bir masrafları ve transfer bütçeleri olmayacak..
2- Ordu Açı Koleji : bu kolej takımı da yıllardır spora ve sporculara özellikle de bayan basketboluna yaptığı yatırımın karşılığını bu sezon ilk defa mücadele ettikleri KBBL’de aldılar. Sporcularının çoğu lise çağında kolejlerinde tam burslu olarak okuyan oyunculardan oluştuğu için sporcularını kolejlerinde tam burslu okutmanın dışında bir maliyeti yoktu. Ellerindeki genç kadronun içerisine devre arasında sadece 3 önemli abla takviyesi yaptılar. Oyun kurucu, forvet ve pivot mevkiine hedef transferler yaparak takımlarını bir anda final potasına soktular ve final grubunda da sadece Galatasaray’a kaybederek 2. Olarak TKBL’ye yükseldiler. Devre arası yaptıkları bu takviyelerin onlara toplam maliyeti 60.000TL oldu ve şimdi TKBL liginden en az sezonda alacakları İddaa geliri 500.000 ile 600.000 TL olacak. Bu rakam kuracakları takıma endeksli olarak 1.150.000 TL gelire kadar çıkabilir.
3- İstanbul Üniversitesi Gelişim : Özellikle kadın basketbolunun lokomotif alt yapılarından biri olan ve bir çok önemli ismi alt yapısından yetiştiği İstanbul Üniversitesi de bu sene gelişim takımı ile katıldığı bölgesel lig macerasında final grubunu 3. Bitirerek mutlu sona ulaştı. Yine uzun yıllardır kendi alt yapılarında yetiştirdikleri alt yapı oyuncuları ile bu başarıyı elde ettiler bir lira harcamadan… önümüzdeki sezon TKBL’de yine transfer yapmadan kendi alt yapı oyuncuları ile devam edecekler ve İddaa’dan gelecek 500.000-600.000 TL arası ortalama kazancı direk kasalarına koyacaklar.

Piyasaların bu kadar kötü durumda olduğu bu yıl da yeni TKBL’ye yükselen bu 3 takım alt yapıları sağlam olduğu için hangi hedef için yarışacak olurlarsa olsunlar, ligde bulunan diğer takımların en az 1 adım önünde yer alacaklar ve onlardan çok daha az paralar ödeyerek çok daha kaliteli kadrolar kurabilecekler…

Kadınlar Bölgesel liginde bu sene final grubu oynayan ve lige çıkamayan diğer 3 takımın bütçeleri toplamı yaklaşık olarak 1.500.000 TL iken ve bu ciddi rakamları harcamalarına rağmen lige çıkamadılar. Çünkü hiçbirinin ciddi anlamda alt yapıları yoktu ve mecburen bütün transferlerini dışarıdan yaparak ciddi paralar harcadılar. Bunun sonucu olarak şuraya varmalıyız ki “taşıma su ile değirmen dönmez”…!!!

Haftaya yeni bir yazıda görüşmek dileğimle sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın