Genel olarak Basketbol sezonu Mayıs ayında biter ve özellikle Haziran ayında da transfer piyasası hareketlenir. Bu süreçte liglerde mücadele eden birkaç takım haricindeki diğer takımlar tamamen bütün transferleri ciddi paralar harcayarak dışarıdan getirtirler. Liglere katılıp kısa sürede başarı hedefleyen birçok takım alt yapı oluşumunu gerçekleştirmediği için arkaya dönüp baktığında yıllar geçmesine rağmen sürekli büyük paralar verip dışarıdan transferler yapmakta ama kendilerinin yetiştirdiği bir tek oyuncu bile kadroda yok…

 

Neredeyse Türkiye genelinde birçok kulüp aynı hatayı yapıyor ve sonrasında da birçoğu çok sürmeden ülkedeki ekonomik şartların kötü oluşu nedeniyle yok olup gidiyorlar hem de bir borç yığınıyla birlikte. Peki bu konuda yapılması gerekenler neler ve nasıl adımlar atılmalı diye düşünüyorsunuzdur belki, gelin şimdi bunları değerlendirelim ;

Öncelikle bir kulüp kurulduğu andan itibaren mutlaka ve mutlaka spor okulları ile açılmalı ve bu spor okullarında da mutlaka ya daha önce ciddi anlamda basketbol oynama geçmişi olan eski sporcularla ya da antrenörlük konusunda en az C Belgesine sahip ve en az 4-5 yıllık alt yapı geçmişi olan antrenörler ile çalışmalılar. Çünkü yine maalesef ki bir çok kulüp alt yapılarında veya spor okullarında doğru düzgün basketbol oynamışlığı olmayan, yeterli basketbol bilgisine sahip olmayan, sporculara öğretilip gösterilmesi gereken hareketleri kendi daha yapamayan, beceremeyen ucuz maliyetli genç antrenörleri çalıştırarak ciddi anlamda bir alt yapı oluşumunu, en başta yaptıkları bu büyük hata nedeniyle hiç elde edemiyorlar. Tek ilgilendikleri o spor okulundan ne kadar para kazandıkları oluyor birçoğunun ve bu tiplerden uzak durmanızı ve çocuklarınızı da bu tiplerde iseler derhal almanızı tavsiye ederim, çünkü emin olun çocuğunuzun basketbol gelişimine katkıları olmayacakları gibi, değiştirilmesi zor hatalı alışkanlıklar yaratacaklardır ve belki de bu nedenle çocuğunuz çok bambaşka yerlerde olabilecekken sadece okul takımından oynamaktan öteye geçemeyecek duruma gelebilirler.

Spor okulu tarzı organizasyonlarda yapmanız gereken en önemli şey çocuğunuzu bırakıp gitmek yerine antrenmanlarını izlemeniz ve yapılan antrenmanların gerçek anlamda çocuğunuzun gelişimine yönelik yapılıp yapılmadığını takip etmek olmalı. 1 ayın sonunda hiçbir gelişim göremiyorsanız hiç ısrarcı olmayın ve hemen değiştirin. Çünkü maalesef bu tip organizasyonları sadece para kazanmak için yapan, çocukların gelişimini hiç umursamayan o kadar çok kişi var ki, takibini mutlaka yapmalısınız ve bu tip kişileri de çevrenizi uyararak başkalarının çocuklarına da zarar vermelerine engel olmalısınız.

Şimdi gelelim bazı takımların neden alt yapılarına ciddi yatırımlar yaptıklarına ; Fenerbahçe,Beşiktaş,Galatasaray,Anadolu Efes,Tofaş,Banvit,Karşıyaka ve Botaş gibi Türk basketbolunun alt yapılardaki lokomotifleri neden yıllardan beri bu alt yapı organizasyonlarına çok ciddi paralar harcıyorlar sizce ? Hatta emin olun bir çoğunun 1 yıllık alt yapı gideri bir çok TBL ve TKBL takımının yıllık bütçesinden çok daha fazladır. Peki bu paraları harcıyorlarsa gelirleri ne diye düşünebilirsiniz ; birçoğunun iki önemli nedeni vardır bu ciddi alt yapı organizasyonunu yürütürken. Birincisi ve önceliklisi bu alt yapılardan her sezon en az 1 oyuncuyu A takım kadrosuna yerleştirmektir, ki bunu sağlarken de diğer oyuncular da belli bir seviyeye ulaştıkları için o sporcuları da başka takımlara satma veya kiralama yolu ile yaptıkları yatırımın karşılığını almaktır. İkinci önemli neden ise sosyal sorumluluk projesi olarak görmek ve genç nesli kötü alışkanlıklardan ve sokaklardan uzak tutmak, spor yapmalarını sağlamak ve hayatlarına yön vermektir.