TKBL'de normal sezon karşılaşmalarının tamamlanmasının ardından sezonu ilk sırada tamamlayarak şampiyonluğa ulaşan Kırçiçeği Bodrum Basketbol şampiyonluk kupasını aldı. 

 

Ligde Kırçiçeği Bodrum Basketbol, 34 haftalık maratonu ilk sırada tamamlayarak şampiyonluğa ulaştı ve 2018-2019 sezonunda Bilyoner.com KBSL’de mücadele etme hakkını elde etti. TKBL’de normal sezonun tamamlanmasının ardından; Bursa BŞB Budo, Mersin Basketbol, Edremit Bld Gürespor, İzmit Belediyesi, Urla Belediyesi, Elazığ İl Özel İdare, Çankaya Üniversitesi ve Bayraklı Belediyesi ise play-off oynamaya hak kazandı. 

 

Yakın Doğu Üniversitesi’nin kapanması sonrasında oluşacak durum belirlendi. Bu kulübün kapanması sonrasında hiçbir kulübün faaliyet göstermeyeceği ve BGD’nin ligde yer alma olasılığının olmadığı belirtildi. Bu gelişme sonrasında TKBL’de finale kalan Mersin Basketbol Kulübü ve İzmit BLD, Süper lig vizesi aldılar.

 

Kadın basketbolunda yükselen bir lig haline gelen TKBL’de gelecek sezon nasıl bir durum ortaya çıkacağı merak konusu olmaya başlandı. Beckerspor’un lige katılması beklenmezken bu durumda KBBL finallerinden iki takımın yerine üç takımın bir üst lige alınması bekleniyor. Bir diğer ortaya atılan iddia ise Adana ASKİ’nin yoluna Süper ligde devam edeceği yönünde oldu. Bir takımın haklarını alması gündeme gelen ASKİ’nin bir yandan TKBL için kadro kurma çalışmalarına başlaması ise kafaları karıştıran bir diğer konu oldu. ASKİ’nin Süper ligde yer alması durumunda KBBL’den dört takımın TKBL vizesi alması beklenirken gelecek sezon TKBL’de takım sayısının azalması beklenmiyor. TKBL’yi bekleyen bir diğer tehlike ise Gelişim takımlarının sayısının giderek artması oldu. Fenerbahçe Gelişim ve Mersin BŞB Gelişim’in yer aldığı ligde gelecek sezon Galatasaray Gelişim ve İstanbul Üniversitesi Gelişim’in de yer alma ihtimali bulunuyor. Gelişim takımlarına ayrı bir lig kurulması önerilen TBF’ye aynı zamanda bu sezon için ligden düşmenin kalkmasının önerildiği ve tüm kulüplerin bu konuda imza vermeye hazır oldukları ifade edildi.

 

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi 2017-2018 sezonu play-off final serisinin dördüncü maçında deplasmanda İzmit Basketbol’u 70-69’luk skorla mağlup eden Mersin Basketbol, seriyi 3-1 kazandı. Bu sonuçla Mersin Basketbol, normal sezonu lider tamamlayan Kırçiçeği Bordum Basketbol'un ardından gelecek sezon Bilyoner.com KBSL’de mücadele etme hakkını elde etti. 

2017-2018 Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi normal sezonu sona erdi ve play-off maçları bu hafta başladı. Hatırlanacağı gibi Tosyalı Toyo Osmaniye ve Orduspor sezonun ilerleyen haftalarında belli sebeplerden dolayı ligden ihraç edilmişlerdi. Sezon başında 18 takımla başlayan lig, sezon sonunda 16 takımla sona erdi. Ligi lider bitiren Muğla temsilcisi Kırçiçeği Bodrum Basketbol Kulübü, gelecek sezon Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Süper Liginde oynamaya hak kazandı. Normal sezonu lider bitiren Kırçiçeği Bodrum Basketbol dışında, ilk dokuz sırada bitiren takımlar ise çapraz şekilde eşleşerek play-off oynarken; son iki sırada tamamlayan Fenerbahçe Gelişim (İstanbul) ve Ferko Ilgaz Otel KBSK (Kastamonu)  takımları ise küme düştüler. Play-off çeyrek final eşleşmeleri aşağıdaki şekilde gerçekleşti:  

 
 

(2) Bursa Bşb. BUDO – Bayraklı Belediyesi (9) 

(3) Mersin Basketbol – Çankaya Üniversitesi (8) 

(4) Edremit Bld. Gürespor – Elazığ İl Özel İdare (7) 

(5) İzmit Belediyespor – Urla Belediyesi (6) 

 

Bu eşleşmelerin akabinde yarı finalde Bursa-İzmit ve Mersin-Güre serileri oynandı. Bu serilerden İzmit Belediyespor 2-0 geriye düştüğü seride müthiş bir geri dönüş ile 3-2 ile adını finale yazdırırken Mersin Basketbol da takımımız Güre ile oynadığı seriyi kayıpsız 3-0 ile rahat geçti. Bu sonuçların ardından takımımız Edremit Belediyesi Gürespor bir sezon daha süper lige yükselme umutlarını yitirdi ve yüksek bütçesi ile maalesef bir sezon sonunu daha hüsran ile bitirdi. Hem maddi hem manevi anlamda sıkıntı yaşasa da kulüp başkanı Bayram Kayahan devam kararı aldı ve önümüzdeki sezon için öncelikle antrenör görüşmelerine başladı. Umarım bu sezon doğru antrenör tercihi ile koydukları hedef ne olursa olsun bu hedefi tuttururlar.  Zaten doğru antrenör seçimiyle başlar doğru kadro kurmak ve sporculara ederinden fazlasını ödememek.

Bayram sonrası tekrar görüşmek üzere herkesin bayramını kutlar sevgiyle ve basketbol ile kalın hoşçakalın...