Yıl 1980’ler. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarım. Başarılı bir öğrenciliğim oldu. Kolay değildi elbet uzun süre ders çalışmak. Ayrıca hayat sadece ödev ve sınavlardan ibaret değildi. İnsanın kendisine de vakit ayırması, kafayı boşaltması ve sosyalleşmesi de gerekiyordu. Günün olaylarının farkında olup, bütün bunlara dair bir fikri de olmalıydı insanın. Ne talihliydim ki ben, amiyane tabirle inek bir öğrenci olmama rağmen çevremin farkındaydım. Çevreme dair duygu ve düşüncelerim vardı, ot değildim. Çünkü sporla ilgileniyordum, lisanslı sporcu olarak okul ve kulüp takımlarında basketbol oynuyordum. Kısa bir dönem atletizmle de ilgilendim. Sporun başarılı öğrencilik dönemime katkısı çok büyüktü. Bana kazandırdığı iç disiplin ve planlama becerisi önümü açıyordu. Hem bedenen hem de zihnen sağladığı rahatlama akranlarımın beş on adım önüne geçmeme neden oluyordu. Ben sporla mutluydum ve bu beni başarılı kılıyordu. Akabinde de üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi. Ben, bugün en çok spor yaptığım yıllara özlem duyuyorum, çünkü en mutlu olduğum yıllardı o yıllar. Ahhh!Bir vakit bulabilip de bir koşabilsem ya da potanın çemberinden topu geçirebilsem.

Bugün derslerime giren öğrencilerime baktığımda üzülüyorum. Çünkü çoğu yorum yapmaktan uzak, istiyorlar ki sınavlar test usulü olsun ve onlar doğruyu seçenekler arasından tespit etsinler. İstiyorlar ki çok düşünmesinler. Hâlbuki sınavda kalem oynatmak ve yeri geldiğinde akıl yürüterek yorum yapmak zorundalar. Yarın üniversiteden mühendis diploması alacaklar ve çeşitli belgelerin altına sorumlu mühendis olarak imza atacaklar. Çok da suçlayamıyorum onları, çünkü asıl suçlu onlar değil. Asıl suçlu bizleriz aslında. Onlara sunduğumuz sistem onları düşünmeyen, yorumlamayan bireyler haline dönüştürüyor. Ne acıdır ki bizler, cumhuriyeti kurmuşuz ama o zamandan bugüne kadar bir milli eğitim politikası geliştirememişiz. Her gelen iktidar bir başka eğitim modeli denemiş ve bugünlere gelmişiz. Bugün TEOG’la ortaokul öğrencilerini, YGS ve LYS sınavlarıyla da lise öğrencilerini teste tabi tutarak,onları aldıkları puana göre bir üst eğitim kurumlarına yerleştiriyoruz. Sonra da bu öğrenciler karşımıza düşünmeyen, düşünmek istemeyen ve hayatı test olmuş kişiler olarak geliyor. Bu önemli sınavlarda, başarılı olabilmek için yoğun olarak çalışırken spor yapamayan öğrencilerin üzerindeki baskıyı düşünün bir kere. Oysa dünya sağlık örgütü 5 – 17 yaş arasındaki çocuk ve gençler için her gün en az 1 saat orta derecede spor önermektedir. Bu bilimsel bir tespittir. Yapılacak spor,çocuk ve gençler üzerindeki fiziksel ve ruhsal gelişimi olumlu etkileyerek başarıyı arttıracaktır. Tablet, telefon ve televizyon bağımlılığını da azaltacaktır. Konuyla ilgili olarak aşağıda bağlantısı verilen videoyu sizlerin dikkatine sunmak istiyorum. Göreceksiniz çok şey anlatıyor.

https://www.facebook.com/silaolcaraygsk/videos/761728983958031/

Yaklaşık 2,5 sene önce, kızımın ilgisi nedeniyle artistik buz pateni ile tanıştım. O zamana kadar bu spor dalıyla ilgili olarak tek bildiğim, 1980’li yılların ismi olan KatarinaWitt’ti. Kendisi dönemin en önemli artistik buz patencisiydi. O tek ve sonrasında da 2 kanallı yıllarda, TRT’de geceleri yayınlanan artistik buz pateni yarışmalarını denk geldikçe ilgiyle izlerdim. Eminim ki pek çok ülkemiz insanı da bu etkinlikleri hayranlıkla seyrediyordu. Ama bu spor dalına ait bir federasyon yoktu ülkemizde o yıllar.1991 yılında Türkiye Buz Sporları Federasyonu altında örgütlenme imkânı bulan artistik buz pateni, 2006 yılında Türkiye Buz Pateni Federasyonu halini aldı. Ülkemizdeki ilk olimpik buz pisti 1987 yılında Ankara’da kurulmuş olup, bunu sırasıyla 1999 yılında İzmit ve 2009 yılında da İstanbul takip etmiştir. Ayrıca bugün Erzurum ve İzmir de birer olimpik buz pistine sahip diğer illerimizdir. Eğer bir aksilik olmaz ise Mayıs 2017’de Tekirdağ ve 2018 yılında da Bursa illerimiz olimpik buz pistlerine kavuşacaklardır.

Bu spor dalında değerli bir kulüp antrenörüolan Sıla Olçaray,bakın artistik buz patenini nasıl tarif etmektedir?

“Artistik buz pateni, belirlenmiş olan müziğin konusuna uygun kostümlerle uygulanan estetik ve zarif bir spor türüdür. Onu diğer spor dallarından ayıran en önemli özellik, içerisinde müzik, dans ve sporu birleştiriyor olmasıdır. Ayrıca olimpik bir branştır.”

Şu an 39 yaşında ve hala aktif lisanslı buz pateni sporcusu olan, aynı zamanda buz pateninin 7’den 77’ye herkes tarafından sevilmesi için çaba harcayan Haydar Perk bu spor dalını şöyle tanımlıyor.

“Özellikle belirtmek isterim ki artistik buz pateni, sadece efor (güç) harcayarak yapılan bir spor değil, ayrıca sporcuya beyin jimnastiği yaptıran, kas kontrolü ve tam konsantrasyon gerektiren bir spor dalıdır.”

Artistik buz pateninin kökleri çok eskilere dayanmaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar, insanoğlunun eski çağlardan bu yana paten kaydığını göstermektedir. Aynı zamanda içerisinde yer alan müzik ve dans özellikleri nedeniyle de bir eğlence ve sanatsal bir faaliyet olarak da değerlendirilebilmektedir. Böylesine köklü ve sanatsal bir etkinlik olan bu spor dalının tarihi gelişimi için aşağıda verilen ve Türkiye Buz Pateni Federasyonu’na ait web adresi incelenebilir.

http://buzpateni.org.tr/tarihce/

Bu spor, ülkemizde gelişmekte olan bir spor dalıdır ve bu spor dalıyla ilgili imkânlar da sadece yukarıda adı geçen illerimizde bulunmaktadır. Çocuk ve gençlerimizin sporla daha fazla ilgilenebilmeleri ve ülkemizin spor çeşitliliğine ve başarılarına daha fazla katkıda bulunabilmek adına,bu alanda tüm il belediyelerimiz kendilerine bir görev yüklenebilir. Yüklenebilirse de ne güzel olur.

Spor demek sadece futbol, basketbol ve voleybol demek değildir. Artistik buz pateninin de farkına varmak dileğiyle sağlıcakla kalın.

Hayat spor yapınca güzel.