Haftasonu güzel bir hava vardı tüm Balıkesir ve ilçelerinde; özellikle Körfez muhteşemdi. Böyle güzel bir havada Körfez’i tüm güzellikleriyle geride bırakıp Best-Gelişim maçı için yola koyuldum. Maçtan beklentim çekişmeli ve güzel bir maç olmasıydı. Maça hakem etkisinin de olmayacağını düşünüyordum çünkü mhk başkanı maçı seyretmeye gelecekti ve düşündüğüm gibi de oldu ufak bir kaç hata dışında sonuca etkileri olmadı.

Maçın öyküsüne ve analizine gelecek olursak; aslında kabus gibi bir başlangıç vardı sahada ve hepimize bu maçı kaybetme ihtimalini düşündürtmedi dersek, bizleri tedirgin etmedi dersek yalan olur. Sahada ilk periyotta muhteşem denebilecek bir basketbol oynayan ve iyi bir savunma takımı olmamıza rağmen kolay sayılar bulan bir rakip vardı. Buna karşılık şutları girmeyen ve istediği savunmayı yapamayan takımımız periyoda Ali ile tutunmaya çalıştı. Özellikle hücumda Ali'ye Serdar'ın da etkili oyunu ve skor katkısı eklenince periyodun sonlarına doğru oyunu dengelemeye başladık ancak periyodu 25-15 geride kapatmamıza engel olmadı. 2. Periyoda da kaldığı yerden devam eden takımımız özellikle dış şut isabetlerinin artmasıyla önce aradaki 10 sayılık farkı kapatıp sonrasında da maçı dengeye getirdi. Tabiki bu süreçte rakip antrenör Arda Vekiloğlu'nun da gözle görülür katkısı yok dersek hata ederiz. Resmen iyi başlayan takımını durdurup önünü kesen ve çok alakasız oyuncu değişiklikleri ile de ben istemiyorum buyrun siz alın diyen bir görüntü verdi. Sanırım ağzındaki kocaman sakızıyla uğraşmaktan Kaan isimli oyuncusunu neden oyuna aldığını neden o kadar süre dayandığını vs herşeyi unuttu. Hal böyle olunca toparlanan takımımızın ekmeğine yağ sürmüş oldu ancak ilk yarı boyunca savunmamız hala istediğimiz düzeye gelmediği için yediğimiz 42 sayı da gözden kaçmadı ve devreye 5 sayı mağlup girmemize neden oldu...

İkinci yarıya muhteşem başlayan takımımız özellikle hücumda Ogün ve Serkan'ın 3 sayı isabetleriyle farkı kapatıp öne geçmeyi bildi. Takımımız savunma direncini de istediği seviyeye çekince çemberinde ilk basketleri faul atışları sonucunda 3. Periyodun bitimine 4 dakika 47 saniye kala gördü. Bu periyotta oyunu tamamen domine eden takımımız 29-16 lık periyot skoru ile hem rakibin direncini kırdı hem de rakibi oyun disiplininden kopardı ki bu onların hücumda bireysel davranmaya başlamalarına ve top kayıplarına yol açtı ve bize büyük fayda sağladı. Bu periyotta sağ dip ve sağ forvet bölgesinden bulduğumuz boş şutların çoğunluğu gözden kaçmazken rakibin hiçbir savunma değişikliği yapmaması ve buna önlem alma gereği duymaması da sakızın (!) etkisiydi sanırım. Maç sonu 34/17 üç sayı isabeti ile oynayan rakibe karşı hiç savunma önlemi almayıp savunma değişikliği yapmadınız, bunun nedeni nedir diye sorduğum Arda hocanın bana verdiği; yaptık ama siz görmemiş anlamamışsınız yanıtına yüzümdeki inanmayan tavrı gördükten sonra "belki de çok kötü yaptığımız için fark edilmemiştir" yanıtı aslında o gün ne kadar sahada olduğunun göstergesiydi.. İki takımın da maç sonunda %50 ve üzeri 3 sayı isabeti ile oynaması herzaman karşılaşılabilecek bir durum değildir ve böyle şutör takımların düelloları herzaman keyiflidir hele kazanan taraf biz olunca... Ancak unutulmamalı ki maçı kazanmamızın asıl nedeni dış şut yüzdemizin yanına ribaundlardaki üstünlüğü baskın şekilde sahaya yansıtmamızdır. 46-28'lik üstünlük çok çok önemli bir avantajdır özellikle rakibin maç boyu toplamda aldığı ribaund sayısının yarısını (14) siz hücum ribaundu olarak alıyorsanız.

Yarın oynayacağımız Final maçının kolay geçeceğini düşünüyorum rakip düşme potasında olmasına ve ligde kalmak adına özellikle kendi sahasındaki maçlara daha çok asılacak olmasına rağmen. Ayrıca Mete hocanın haftalardır yaptığı ve playofflar öncesi tüm takımı hazır tutma çabasına oyuncuların verdikleri olumlu karşılık da takım olmayı başardıklarını ve görev verildiğinde de hazır olduklarını kanıtlamaları adına sevindirici. Oyuncuların birbirlerine destekleri de takımın ne kadar iyi kaynaştığının göstergesi. NBA D liginden yeni gelecek olan oyuncunun da Dj'e kıyasla daha skorer olması, takıma uyum sağlaması durumunda Spor Toto Basketbol Ligi’ne gözleri çevirmemizi sağlayabilir.

Haftaya görüşmek üzere...