Haftasonu oynadığımız ve kendi sahamızda ilk defa galibiyet yüzü gördüğümüz YeşilGiresun maçı gerçek anlamda kötü gidişe dur demek açısından ve ligde kalma umudumuzu besleme açısından çok güzel bir yeni yıl hediyesi oldu. Bu maçın analizini yapmadan önce takipçilerimden bu ara sıkça gelen bir eleştiriye cevap vermek istiyorum. Yakın dostlarım hatta akrabalarım da dahil bu aralar fazlaca kişiden çok sert yazdığım eleştirisi aldım. Evet, gerçekten sert yazıyorum çünkü kızıyorum. Her zaman dediğim gibi "basketbol basit bir oyun" ve bu basit oyunu zorlaştıran bir kulüp yönetimi ve bana göre süper lig seviyesinde olmayan da bir antrenöre sahibiz. Yapılan basit hatalar ile en az 2-3 hedef maçı kaybettik ve o maçları kazanmış olsaydık şu an bambaşka şeyler konuşuyor yazıyor olurduk.

Ben sert yazıyorum çünkü takımımızın başarılı olmasını istiyorum. Geçen senenin başında hem Best hem Karesi yazılarımda takip edenler bilirler; neler yapılması gerektiğini ısrarla söyleyip yazdım ve takımlarımız yazdığım hamleleri doğru şekilde yapıp bir üst lige çıkma başarısı gösterdiler. Peki, bu başarıları benim başarım mı oldu; hayır tabiki kendileri başarılı oldular ve kutladılar haklarıydı çünkü. Kimse Best süper lige çıkınca beni tebrik etmedi herkes antrenörü ve başkanı tebrik etti olması gereken de oydu zaten. Yani ben buradan sert de olsa birşeyler yazıyorsam takımlarımızın iyiliği için yazıyorum tebrik edilmeyi bekleyerek yazmıyorum ya da birilerine kin veya düşmanlık besleyerek yazmıyorum o yüzden yazdıklarımı kimse farklı değerlendirmesin...!!! Ben Balıkesir ili içerisinde bulunan basketbol takımlarımız için hep iyi olsunlar başarılı olsunlar diye basketbolun doğrularını yazarak gerektiğinde sert şekilde eleştiriyorum gerektiğinde de tebrik ediyorum...

Hatırlarsanız 6. hafta sonunda antrenör değişiminde sizlere önümüzdeki 7 maçın 5 tanesini kazanmamız gerekiyor demiştim ve YeşilGiresun maçını daha sizlere 6. hafta kazanabileceğimiz bir maç olarak belirtmiştim. Peki bu 7 maçlık periyodun sonuna geldiğimizde biz ne yaptık sadece 2 maçı kazandık ve diğer 3 maçı (Trabzon,Uşak,İstanbul Bşb.) maçlarını da çok basit hatalar ile kaybettik. Hatta bu seriye Gaziantep deplasmanını da ekleyebiliriz Culpeper'in maçın daha hemen başında sakatlanmasına rağmen uzatmada kaybettiğimiz maç olarak. Peki, bu maçları kazanmamamız için bir neden var mıydı? Hepsinden daha iyi kadromuz vardı ve oturmuştu taa ki gereksiz bir antrenör değişimine kadar ama orada yapılan yanlış bir hamle takımda yaprak dökümüne yol açtı ve en önemli 3 oyuncumuzu bu süreçte kaybettik yerlerine yapılan takviyeler yeterli mi derseniz bence alakası bile yok.

 

Peki bu sorunlar yaşanmasaydı ve bu maçları kazanmış olsaydık nasıl bir tablo olacaktı hiç merak ettiniz mi? Ben hemen söyleyeyim; biz 6 galibiyet ile playoff'un 8. basamağını 3 takım ile paylaşırken İstanbul Bşb. 4, Trabzon, Gaziantep ve Uşak 3'er galibiyet ile son sıradaki galibiyeti bulunmayan Ted'in arkasında sıralanıyor olacaklardı. Sonuç olarak düşmemeyi ligde kalmayı konuşmak yerine playoff'u konuşuyor olabilirdik. Ama maalesef yanlış yönetimler ve yanlış transfer politikaları sonucu bulunduğumuz nokta ortada..!!!

 

YeşilGiresun maçına gelecek olursak YeşilGiresun takımı ligin genç ve gelecek vaat eden Türk oyuncularından kurulan bir hedef takımı olmasından kaynaklı kadrosunda sadece bizim maç öncesine kadar 3 yabancı bulunduran (bizim maç öncesi 4. Yabancı transferini yaptılar) bir takımdı. Yani biraz kaliteli yabancılardan kurulan her takımın yenebileceği kırılganlıkta ve süperlig seviyesinde uzun süreler almayan çok sayıda oyuncudan kurulu bir takım. Yani kısacası bizim için sahamızdaki ilk galibiyeti alabilmek adına bulunmaz Hint kumaşıydılar. Buna rağmen çok zorlandık çünkü giden oyunculardan sonra bizim de kadro kalitemiz düştü ama sonuca baktığımızda galibiyet hanemize gelen ilave 1 sayısı herşeyin üzerini örttü gibi görünse de takımımızın ciddi anlamda takviye yapması şart. Öncelikle iyi bir uzun oyuncu ve tecrübeli skorer bir guard şart. Bu doğrultuda doğru hamleler ve takviyeler yapılırsa ligde kalmak adına umudumuz olur. Rakiplerimizin neredeyse hepsi bir tane ekstra galibiyet hanelerine yazdılar ligin önde gelen takımlarını yenerek ve bizim için de bu şans bu hafta gelmiş olabilir çünkü rakibimiz Karşıyaka evinde oynadığı son maç olan Galatasaray maçında tribün olayları nedeniyle ceza aldı ve bizimle oynayacağı maç seyircisiz oynanacak. Karşıyaka takımının en büyük kozu ve silahı herzaman seyircisi olmuştur ve onlardan yoksun olacakları bu maç bizim de inşallah ekstramız olur. Haftaya yeni bir yazı da buluşmak üzere hepinizin yeni yılını kutlar sevgiyle ve basketbolla geçecek güzel bir yıl dilerim.