Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meshkov, 16 Aralık 2015 günü Rus Novosti ajansına yaptığı açıklamada Türkiye tarafından düşürülen Rus uçağı olayına değinerek Türkiye’nin bu olay nedeniyle özür dilemesi, tazminat ödemesi ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini vurgulamıştır. Bu açıklamadan sonra Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, “Rus tarafının istediği unsurların tarafımızdan karşılanması mümkün değil. Rusya Federasyonu, Türk hava sahasını bir daha ihlal etmemeyi garanti ederse böyle bir olayla karşılaşılmaz” (Hürriyet, 17 Aralık 2015) şeklindeki yanıtı iki ülke arasındaki gerilimin devam edeceğini göstermektedir.

Ankara ile Moskova arasında artarak devam eden geriliminden sonra Rusya’nın Türkiye’ye yönelik tek taraflı uygulamaya koyacağı yaptırımları genişleteceğini açıklaması dikkat çekicidir. Hazırlanan “Ek yaptırımlar”a göre Rusya ile Türkiye arasında hizmet karşılığı tüm para transfer akışı durdurulmaktadır. Hürriyet gazetesinin Moskova temsilcisi Nerdun Hacıoğlu’nun derlediği bilgilere göre yeni yaptırımlar Rusya devlet ve özel teşebbüsünün Türk firmalarıyla anlaşma yapmasına, Türk şirketlerinin Rusya devlet kurumları ve özel şirketlerin açtığı ihalelere katılmasına yasak getirmektedir. (Hürriyet, 17 Aralık 2015)

Türkiye bu olumsuz gelişmelerden sonra 8 milyon dolarlık ihracatını ve 3-4 milyar dolara ulaşan turist gelirini kaybetmek tehlikesi ile karşı karşıyadır.

İki ülke arasındaki gerilim gerek Türkiye ve gerek Rusya’nın siyasi alanda olduğu kadar ekonomik alanda da ilişkilerini olumsuz yönde etkileyecektir.