Ligde kalma mücadelesi veren takımlardan Petkim için sahasında oynayacağı Karesi maçı çok fazla önem taşıyordu. Bu maçı kazanmak demek geriye kalacak son 3 hafta öncesinde ligde kalma potasındaki aynı galibiyet sayısında bulunduğu diğer 3 takımın bir adım önüne geçmesi demek olacaktı. Maçın onlar için bu denli önemli olması da onların bu maça hem mental hem de fizik olarak daha iyi hazırlanmalarını sağlamış. Karesi için zaten her şey bitmiş; ne playoff hedefi kalmış, ne bu saatten sonra düşer, ne bu hedeften uzaklaşan sporcuların bir ikisi hariç onurları ile mücadele etme azmi isteği kalmış, ne antrenörün oyuncu suçlamaktan başka yaptığı bir şey görüyoruz sahada… Bu liste böyle uzar gider. Hatta artık sporcular işin cılkını çıkartıp neden çift idman yapıyoruz zaten hedef falan kalmadı demeye dahi başlamışlar. Bu taleple gelen sporculara tek idman yaptırıp maaşlarının da yarısını versinler kabul edecekler mi bakalım? 

 

Nerede o 2.5 yıldır disiplin konusunda taviz vermeyen ve neredeyse hemen hemen her maçta kadrodaki tüm oyuncularını kullanan ve hepsinden skor katkısı alabilen, gümbür gümbür oynayan rakipleri için her zaman korkulu bir rüya olan Karesispor? Bu takım ne çabuk herkes tarafından korkulu rüya iken şimdi kolay lokma haline geldi? Bırakın Kurtdereli’yi, bu takım deplasmanlarda şu an bu ligin en üst sıralarındaki takımları deviriyordu ama şimdi bırakın deplasmanda maç kazanmayı Kurtdereli’de dahi maç kazanamaz zevk vermez oldu. Balıkesir basketbol seyircisine bu yapılan büyük bir haksızlıktır. Onlar yağmur çamur demeden Kurtdereli’yi her maçınızda dolduruyorlarken onlara daha iyisini izletmeniz gerekirken siz yapılan değişimle daha kötüsünü verdiniz. Bu kötü durumu sezon bittiği gibi düzeltmeniz ve yeni bir teknik adam ile şimdiden gelecek yılın planları için yeni bir oluşum için girişimlere başlamanız gerekmektedir.

 

Petkim maçına gelecek olursak, kimin maçı istediği kimin ise sahada mecburiyetten bulunduğu ve bitse de gitsek modunda olduğu istatistiklere o kadar güzel yansımış ki… Bir tarafta maç boyu 10 top çalan Petkim diğer tarafta maç boyu 4 tane top çalabilen takımımız, bir tarafta maç boyu sadece 8 top kaybı yapan Petkim diğer tarafta 16 top kaybı yapan takımımız, bir tarafta maç boyu 15 hücum ribaundu alan Petkim diğer tarafta konsantrasyonu sahada olmayan ve 15 hücum ribaundu veren sporcularımız… İki takımda maçta 14 serbest atış kullanmış ve iki takımda bu serbest atışların 9 tanesini sayıya çevirmiş. Gelelim maçın en önemli detayına; maç boyu takımımız serbest atışlar hariç topu rakip çembere 58 kere (19/38 iki sayılık atışlar ve 8/20 üç sayılık atışlar) göndermişken, Petkim ise bizim çemberimize topu serbest atışlar hariç tam 77 kere (28/53 iki sayılık atışlar ve 6/24 üç sayılık atışlar) göndererek maç boyu 20 hücum fazla etmiş oluyor ki bu çok ama çok ciddi bir farktır ve kolay kolay hiçbir maçta böyle bir istatistik görmeniz mümkün değildir.

 

Belediye Başkanı Sayın Yücel beyden tutun da, Kulüp Başkanı Ahmet beye, Başkan Danışmanı ve Şube Sorumlusu Talha Beyden, Takımın buralarda olmasında emeği tartışılmayacak dostum Genel Menajer Anıl Uyanık’a kadar herkes eminim ki en az benim kadar bu takımın daha iyi olmasını istiyordur. Bu nedenle hepsi Fahri hocayı gönderip yerine getirdikleri Gencer hoca konusunda ne kadar payları varsa öncelikle bu payları doğrultusunda hatalı olduklarını kabullenmeliler. Daha sonra da hepimizin gördüğü saha içi skorlarına da yansıyan bu olumsuz yöndeki gidişatı yeni sezonda yaşamamak ve yaşatmamak adına gerekli uyumu kendi aralarında sağlayıp doğru adımlar ile yola devam etmeliler.

 

Sporcularımızın birazcık onuru ve gururu varsa bu cumartesi Kurtdereli de oynayacağımız ligden düşmesi matematiksel olarak kesinleşen Samsun BŞB. Atakent takımını yenerler diye düşünüyorum. Artık siz değerli basketbol severleri de güzel basketbol seyredemediğimiz için tribünlere davet etmek kısmında vebali almak istemiyorum, ama inanıyorum ki sizler yine de içinizdeki basketbol sevgisi ile yine maçta olacaksınız. Bilmeyenler için bir uyarı yapmış olayım; maç alışılagelmiş saati yerine saat 15.00’da başlayacakmış bilginize…

 

Haftaya tekrar görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…