Öncelikle Körfez’de bayan basketbolu hala var diyebilmek mutluluk verici ancak yıllarca gerek TKBL de Gerekse Süper Ligde Körfezi temsil eden 3 - 4 takımımız varken son yıllarda bu sayının 1 e düşmüş olması ve bu takımın da sadece yarışmacı olması bayan basketbolunun gelişimi adına üzüntü vermekte.

     Neden yazımın başlığı Perşembenin gelişi dersek ; son yıllarda  vurguladığım gibi gene bu sezonda hatırı sayılır bütçeyle ancak yanlış kimyayla kurulmuş olan Edremit Belediyesi Gürespor Bayan Basketbol Takımı nın 1.lige yükselemeyeceği çok netti. Çektikleri kurranın şansına hele bir de diğer guruba düşmüş olsalardı playoffa kalmaları bile muhtemelen imkansızdı.Nitekim  bu guruptan çıkmalarına rağmen Şanlı Urfa da oynanan 4 lü finallerin ilk ayağında üç maçın üçünü de kaybederek 29-Nisan da başlayacak olan ikinci ayağın oynanacağı maçlarda da ne yapabileceklerini göstermiş oldular.

     Takım içerisinde ki kaliteli ve tecrübeli oyuncuların ise geçmiş sezonlardaki performanslarına bakarak bu sezon sergiledikleri performansın düşük olması ise kafamda  cevaplarını bildiğim soruları pekiştirdi.

Belki bu yazacaklarım ligin genel bir değerlendirmesi olabilir ancak bunu yapmak  spor adamı olarak bizlerin işi ise de sanırım esas olarak bu işin başındakilerinin görevidir diye düşünüyorum zira Körfezde onca imkansızlıklara rağmen pek çok kere başarıya imza atmış takımlar bulunurken  son dönemlerde Edremit Belediyesi Güre Sporun sınırsız diyebileceğimiz imkanlarla sadece playofflara katılmayı başarı gibi görmek-göstermek pek te doğru olmasa gerekir.

     Takımın gurupta oynadığı pek çok maçı izleme fırsatı bulmuş biri olarak gözüme ilk çarpan  maçın tamamın da karakteristik hiç bir özelliğinin olmadığı idi.Bu da nedemek derseniz “”Bilen Bilir”” “”Tabii Biliyorsa””. Bu bahsettiğim karakteristik özellik sayesinde geri düştüğünüz maçları kazanabilir, tansiyonu yüksek maçları eninde sonunda kazanabilir yada maç kolay dahi  olsa  bu takım bu maçı şöyle kazanır diyebilirsiniz.Sezon başında bahsttiğim bu özellik olmayabilir ancak  sezon içinde yavaş yavaş bunu oluşturursunuz.

       Bu imkanlarla Edremit Belediyesi Güre Spor un daha profesyonel bir kimliğe kavuşma zamanı gelmiş ve de geçmektedir.Harcanan paralara, sağlanan imkanlara ve uzun yıllardır katılım tecrübesine  bakıldığında bu kaçınılmazdır.Bende bıraktığı izlenim ise “küçük olsun benim olsun” yada “ne şiş yansın ne kebap” zihniyetinin hakim olduğudur.Yani klasmana kalmayalım lige de çıkmayalım, alt yapı zaten hakk getire, paralarımızı alalım, yiyelim, konaklayalım, soran olursa da playoffa kaldık deriz, oldu bitti.Şunu net bir şekilde ifade ediyorum bu imkan ve harcanan paralarla bu takım Süper Lige katılırdı katılmalıydı.

PERŞEMBENİN GELİŞİ . . .