Suriye’de her geçen gün giderek yoğunlaşan çatışmalar bölgede gerilimi arttırırken ABD’nin IŞİD sonrası dönemde Suriye’de kalıcı olmak için her türlü çabayı harcadığı fark edilmektedir.

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde YPG/PYD denetimindeki bölgede 20’ye yakın askeri üs kurması, ayrıca YPG/PYD’ye en gelişmiş silahları sağlaması (Cumhuriyet, 2 Mart 2018) önemsenmesi gereken gelişmelerdir.

Ancak önemsenmesi gereken bir başka gelişme Pentagon sözcülerinin büyük tepkiye neden olan açıklamalarıdır.

Türkiye’nin tüm uyarılarına karşın PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’yi destekleyen Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) sözcüsü Binbaşı Adrian Galloway’ın Arapça yayın yapan El Hurra kanalına yaptığı konuşmada Afrin’de yapılan operasyondan endişe duyduklarını ifade ettikten sonra YPG sayesinde “Bölgede istikrarın sağlandığını” vurgulaması (Sözcü, 4 Mart 2018) dikkat çekicidir.

Binbaşı Galloway’ın bu sözlerinden sonra, Pentagon’un bir başka sözcüsü Manning’in 5 Mart 2018 günü düzenlediği basın toplantısındaki konuşması ibretle okunmalıdır.

ABD’li sözcünün “IŞİD’den kurtarılan bölgelerde terörist olarak bilinen “general” Mazlum’u ve Suriye’li yerel güvenlik güçlerini desteklemeye devam edeceğiz” (Cansu Çamlıbel, Washington, Hürriyet, 6 Mart 2018) şeklindeki sözleri ABD’nin YPG/PYD’yi korumakta ne kadar kararlı olduğunu göstermektedir.

Tüm bu olumsuz gelişmeler Türkiye ile ABD arasındaki güven bunalımının kolay kolay sona ermeyeceğini göstermektedir.