Katolik kilisesinin ruhani lideri Papa Francesco’nun 24 Haziran 2016 günü resmi ziyaret için gittiği Erivan’da 1915 yılında yaşananları “soykırım” sözcüğünü kullanarak tanımlaması başta Vatikan olmak üzere Batı’nın yeni bir hazırlık içinde olduğunu göstermektedir. Almanya Parlamentosu’nun “soykırım” kararını onaylamasından cesaret alan Papa’nın bu duyarlı konuda Türkiye’yi hedef seçtiği anlaşılmaktadır.

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’a hitaben konuşan Papa, 100 yıl önce yaşananları “çarpık ve planlı bir soykırım” olarak tanımladıktan sonra şöyle konuşmuştur:

“Ne yazık ki bu soykırım geçen yüzyılın elem verici felaketler dizisinin ilkiydi” (Cumhuriyet, 25 Haziran 2016)

Papa’nın yazılı metnin dışına çıkması, “soykırım” sözcüğünü kullanması Türkiye’ye yönelik husumetin yeni bir adımı olarak yorumlanabilir.

Papa Francesco’nun 1915 olaylarını anmak amacıyla 12 Nisan 2015 Pazar günü Vatikan’da düzenlenen ayin için katılımcılara dağıtılan dua kitabında ilk kez “soykırım” sözcüğünü kullanması unutulmamıştır. Papa, Aziz Petrus Bazilikası’nda bu ayini yöneterek Ermenistan’ı, Ermeni diasporasını ve Batı’yı memnun etmeye çalışırken önemli bir görev üstlenmiştir.

Papa’nın Ermenistan’ın başkenti Erivan’da gösteri yaparcasına “soykırım” sözcüğüne ikinci kez ağırlık vermesi Vatikan’ın Türkiye karşıtı tutumunun devam edeceğini göstermektedir. Papa’nın Erivan’daki söylemleri hafife alınmamalıdır. Bu söylemler yanlıdır, tarihsel gerçeklere ve hukuka tümüyle aykırıdır. Gereken yanıt zaman kaybetmeden ivedilikle verilmelidir.