Aydınlanma devriminin yılmaz savunucusu, gerçek yurtsever, hukuk bilgini M.Emin Değer’i yitirmenin derin hüznü var yüreğimde. Gazeteci, yazar dostum Işık Kansu’nun dediği gibi M.Emin Değer, “hem bir aydın, hem bir asker, hem de bir hukukçu olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu evlatlarından biriydi.”

Tükenmek bilmez bir enerji ile çalışan M.Emin Değer’in elimden bırakamadığım yapıtlarından birisi “Oltadaki Balık Türkiye” dir. Bu başyapıtta soğuk savaş dönemi Türk-ABD ilişkilerinin temel dinamikleri, Amerika’nın değişik amaçlı uygulamalarının sonuçları, Ortadoğu ve Türkiye ile ilgili stratejik planları, hedef ve taktikleri belgelerle anlatılır.

Okurlarımız, kuşkusuz M.Emin Değer’i “CIA-Kontrgerilla ve Türkiye” adlı kitabından da hatırlayacaklardır.

Güncelliğini bugün de yitirmeyen “Oltadaki Balık Türkiye” de ülkemizin bir bataklığa saplanışının acılı öyküsü anlatılır.

Şimdi aramızda olmayan değerli yazar Uğur Mumcu şunları yazmıştır bu başyapıt için:

“Devletimizin temelindeki ilk harç, bağımsızlık bilincidir. Bu bilinç nasıl yok edilmiş? İşte bunun yanıtlarını veriyor Emin Değer. Bu gerçekler sadece geçmiş olayları değil, ileride yaşayacağımız CIA damgalı oyunları da sergilemektedir.”

M.Emin Değer “Oltadaki Balık Türkiye” kitabında aymazlıkları, yer yer ihanetleri sergilerken “Yeni Dünya Düzeni”nde Türkiye’nin nasıl “oltadaki balık” olacağını da anlatıyor.

Yaşamını ülkemizin aydınlık yarınlarına adayan, gerçek yurtsever Emin Değer’le çeşitli toplantılardaki beraberliğimi, onun içten, sıcaklık dolu dostluğunu unutamıyorum.

“Oltadaki Balık Türkiye” nin baş sayfasında Emin Değer’in şu unutulmaz sözleri yer alır:

“Ülkenin ve Cumhuriyet’in geleceğini kuracak kuşaklara… Benzer yanılgılara düşülmemesi dileklerimle…”

Gerçek bir değeri yitirdik. O’nu saygı ve özlemle anıyorum. Yurdumuzun başı sağ olsun.