Cumartesi günü Kurtdereli Spor Salonunda TBL’nin 2017-2018 sezonunun ilk maçına çıkan takımımız Karesi Spor’un rakibi geçen sene lige birlikte çıktığı OGM Ormanspor’du. Bu maç öncesi Antalya’daki Federasyon Kupası maçlarında rakibine oranla daha iyi bir turnuva çıkaran takımımız Antalya performanslarına bakıldığında bu maçın favorisiydi.

 

Maça OGM Ormanspor daha domine ve istekli başladı. Takımımız savunmada çok hatalar yaparak başlayıp rakibin hücumlarına bir türlü engel olamayınca ilk periyodun sonunda 10 sayılık bir fark oluştu Ormanspor’un lehine (13-23).  İkinci periyoda biraz toparlanmış gibi başlasak da savunmadaki sertliği arttıramama ve doğru pozisyon alamama nedeniyle rakip farkı bu çeyrekte de açmaya devam etti. Çünkü tek sorunumuz savunma gibi görünse de hücum opsiyonlarımız da pek doğru ilerlemiyor ve sayı üretmekte de zorluk çekiyorduk. Skora katkı yapması için alınan yabancı oyuncuların da durgun olması takımımızın direnç gösterememesinin nedenlerindendi. Tüm bunların sonucunda ilk devrenin sonunda skor tabelasında 24-39 yazarken takımlar soyunma odasının yolunu tutuyorlardı.

 

Eminim ki tribündeki herkes devre arasında dışarıya çay, kahve veya sigara içmeye çıktığında aynı konuyu konuşuyor ve maçın bu şekilde çok zor kazanılacağını ve geri dönüşün imkansız olduğunu düşünüyordu. Aynı durum takımımızın soyunma odasında bazı sporcular için de geçerliydi belki ama Fahri hoca sporcularına bu maçı alacaklarının inancını çok iyi aşılaşmış olacak ki ikinci devre başladığında bambaşka bir Karesi izlemeye başladık. Savunmada çok az hata yapan ve daha iyi alan daraltan ve boşluk bırakmayan takımımız, hücumda da biraz kıpırdanınca 3. Çeyreği 15-7 üstünlük ile tamamlayıp hem farkı 7 sayıya düşürdü hemde ilk yarıda periyot ortalaması 20 sayı olan rakibini 7 sayıda tutarak savunmada doğru işler yapmaya başladığının sinyalini verdi.

Maçın son periyoduna 39-46 geride başlayan takımımızda savunma sertliği giderek arttı ve takımımızın bu bölümde hücum temposu da arttı. Maçın son periyodu oynanırken takımımızın hem savunmada hem hücumda ciddi bir tempo yakalamış olması aslında sezon öncesini ne kadar iyi bir şekilde geçirip fizik kondisyonlarının ne kadar iyi durumda olduğunun da bir göstergesiydi. Bu periyotta rakibine neredeyse çemberi görme fırsatı bile tanımayan takımımız özellikle Şahin’in önderliğinde iyi hücumlar gerçekleştirip skor üretmeye de başlayınca önce rakibini yakaladı sonra da maçı kazanmak adına giderek farkı açmaya başladı. Maçın sonunda skor tabelasında yazan 60-50’lik skor Karesi Spor’un TBL’de oynadığı ilk maçı kazandığını gösteren skordu ve aynı zamanda da ikinci yarıdaki müthiş geri dönüşün resmi belgesiydi.

Bu aynı zamanda son periyottaki savunmaları ile muhtemelen TBL’nin belki de sezon sonuna kadar en iyi savunma periyodu (21-4) hatta belki de komple ikinci devresi olacaktır (36-11). 
Rakibin ilk yarıdaki herhangi bir periyodunda attığı sayıdan bile az olan ikinci devre toplam skoru devre arasındaki tüm düşünülen ve konuşulan olumsuz senaryoları unutturup maç sonunda salonda şölene dönüşmesine neden oldu. Bu maç ile TBL serüvenine galibiyet ile başlayan takımımızda yabancı oyuncularımızın takıma olan katkısızlığı da gözden kaçmayan bir maç oldu. Her zaman demişimdir bu ligde sadece 2 yabancı ile oynayabiliyorsunuz ve bu maçlarda size ikisi toplamda 35-40 sayı civarında atmalılar ki siz maçlarınızı rahat oynayabilesiniz. Özellikle Gani Laval federasyon kupası maçları dahil şu ana kadar beklenenin çok üstünde kariyerine rağmen beklenenin çok çok altında bir basketbol oynamakta ve takıma katkısı minimum seviyede. Eğer onu beklenilen istenilen noktaya çekebilirse takımımız o zaman bambaşka bir Karesi izleyeceğimiz kesin.

 

Yazıma son vermeden önce Edremit Belediyesi Güre Spor’un Antalya’daki kupa maçlarından 4 galibiyet ve 1 yenilgi ile grubu 2. sırada bitirerek finallere adını yazdırdığı haberini de sizlerle paylaşmak istiyorum.  Grubunda tek yenilgisini aldığı Bodrum spor ile ligin ilk maçında 7 Ekim Cumartesi saat 15.00’da Edremit Spor Salonunda karşılaşacak olan takımımıza destek olmak için herkesin tribünlerdeki yerini almasını rica ediyorum ve çok zevkli geçecek güzel bir maç izleyeceklerinin de garantisini veriyorum.

Haftaya görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın.