tarik @ politikam.com

PARTİLER ‘DEĞİŞİM’ DEDİ

 

MİLLETVEKİLİ aday listeleri bir gerçeği apaçık ortaya koyuyor.

‘Değişim’…

Dikkat ederseniz, yıllardır var olan siyasi karakterlerden çoğunlukla arındırılmış, yeni yüzlere yer açılmış listeler var karşımızda.

AK Parti meselâ; dört milletvekilinin dördünü de liste dışı bıraktı.

Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı, Kasım Bostan, Ali Aydınlıoğlu aday gösterilmedi.

Milletvekillerinin çoğunlukla listede yer almayacağı zaten konuşuluyordu.

Poyrazlı, rahatsızlığı nedeniyle kendisi aday olmak istemedi.

Sema Kırcı bu kez Balıkesir’den aday adaylığı başvurusu yapmadı.

Kırcı’ya Ankara’dan da yer bulunamadı.

Küçük bir ihtimal, Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilirse, Kırcı’yı Bakan yapacak diyorlar.

Ama bir bakmışsınız, AK Parti’nin Balıkesir Koordinatörü olmuş.

Olur mu olur.

Kasım Bostan, bürokrat kimliğinden kurtaramamıştı kendisini. Siyaset O’na göre değil.

Ali Aydınlıoğlu için hemen herkes “yeter gari” diyordu.

Parti kurulalıberi hep karşımızda, hep milletvekili. Bir dönem dışında, Balıkesir’i temsil etti sürekli Ankara’da. En başta kendi partilileri “ne yaptı” diye soruyor.

CHP de üç milletvekilinden ikisini ekarte etti malum.. Namık Havutça ve Mehmet Tüm listede yoklar. Bu dönemin kazananı Ahmet Akın oldu.

 

***

HERKES, “DEMİRASLAN

VE KAFAOĞLU’NUN LİSTESİ” DİYOR…

 

AK Parti içinde aday listesiyle ilgili yaygın kanı şu:

“Listeyi Hasan Demiraslan’la Zekai Kafaoğlu yapmış…”

Çünkü temayülden böyle bir sonuç çıkmamış.

Demiraslan’la Kafaoğlu arasında baştan beri süregelen ‘egemenlik mücadelesi’ni bilenler, listeyi görünce “anlaştılar” diye yorum yapıyor.

Bakınca zaten ilk dörde, öyle anlaşılıyor.

Genel Merkez’in listeye çok fazla müdahale etmediği de göze çarpıyor.

Adil Çelik ilk sırada.. Kafaoğlu ve Demiraslan’la birlikte baştan beri işin içinde.

İl Başkanlığı yapmış, sonra kenara çekilmiş, bir süre ortalarda görünmemiş bir isim.

Aday tanıtım toplantısındaki “benim işim garanti” tavrıyla dikkat çekmişti.

Garantiymiş gerçekten.

İkinci sıra Belgin Uygun için ‘torpilli aday adayı’ diye yazmıştık.

İl Kadın Kolları Başkanlığı görevinden istifa etmeyip, bu sıfatı kullanarak geçirmişti aday adaylığı sürecini.. Bittabi parti tabanında tepki görmüştü. Demiraslan ve Kafaoğlu’nun adayıydı, ikinci sıradan listeye yazıldı.

Yavuz Subaşı, üçüncü sıradan aday. Gönenli.. İstanbul Gaziosmanpaşa kurucu işçe başkanlığı yapmış.. Bağcılar Belediye Başkan Yardımcılığı, İstanbul Büyükşehir Meclis Üyeliği görevlerinde bulunmuş. Bir ara Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda müşavirlik de yapmış. Son görevi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı.

Kendisini tanımıyoruz. İstanbul’da teşkilatçılığı var ama, Balıkesir’de yok. Parti tabanında da tanınan bir isim değil gözlediğimiz kadarıyla. Üçüncü sırada Mustafa Canbey olabilirdi meselâ. Gerçi O da bir önceki seçim sonuçlarına göre analiz yaptığımızda seçilebilecek bir sırada.. Canbey’i daha iyi ve yakından tanıyoruz.

Beşinci sırada Mutlu Aydemir var. Mahmut Poyrazlı’nın İl Başkanlığı döneminde İl Kadın Kolları Başkanı’ydı.. İyi çalıştı, kendini ispatladı. Partili kadınlar siyasi yarışta hep O’nu rakip gördüler kendilerine.

İki ya da üçüncü sırada zaten bir kadın aday olacaktı. Oraya Aydemir yazılabilirdi.

24 Haziran için sınırda bir aday şimdi. AK Parti milletvekili sayısını arttırmak istiyorsa, Balıkesir’de daha çok çalışmak zorunda.

Bu süreçte sahada en çok koşan Mutlu Aydemir olacak kuşkusuz.

 

***

CHP’NİN ADAYLARINA DAİR

TESBİTLERİMİZ

CHP’de Namık Havutça ve Mehmet Tüm listede yok. Önseçim yapılsaydı, Mehmet Tüm kesin ilk sıralardaydı yine. Genel Merkez’in Havutça ve Tüm’ü devre dışı bırakma nedeni, Muharrem İnce ile birlikte hareket etmesi olabilir.

24 Haziran listesinin ilk sırasındaki Ahmet Akın ise, ödüllendirildi bir anlamda. İYİ Parti operasyonu, Ahmet Akın’a avantaj kazandırdı. Kılıçdaroğlu’nun en yakınındaki isimlerden birisi; O’nun sözünden çıkmayan, bir dediğini iki etmeyen bir Milletvekili oldu.

Her partide “ilk sıra merkez olmalı” kaprisi yaygındır ya.. CHP’de de öyle.

Ahmet Akın Gönenli. Ama milletvekilliği performansıyla merkezde de kabul gören bir isim.

CHP’nin ikinci sırasında Dr. Fikret Şahin var.

7 Haziran’da dördüncü sıradaydı. 3 Kasım’da bu kez beşinci sıradan yer verildi Şahin’e.

Bu kez ikinci sırada ve seçim garanti.

Fikret Şahin, Balıkesir’de sevilen ve başarılı bir hekimdir. Siyaset sahnesinde kendine alan açabilmek için yıllardır koşturuyor. Mesleki anlamda sergilediği başarıyı siyaset kulvarında da gösteriyor.

En önemli handikabı, üslup.

Geçen dönem aday olduğunda, kendisiyle birlikte çalışması için görevlendirilen partililerle sürekli tartıştığı, azarladığı, bu yüzden ekip arkadaşlarının kendisinden uzaklaştığı konuşuluyordu hep.

Yani, hastanedeki Fikret Şahin’le siyaset sahnesindeki Fikret Şahin aynı adam değildi onlara göre.

Güney Marmara’ya geçen dönem ilk üçten yer veren CHP, bu kez Körfez’i dikkate aldı.

Edremit’te uzun yıllardır parti içinde mücadele veren Ensar Aytekin, üçüncü sıraya yazıldı. CHP’nin bu seçimde dört milletvekili çıkarabileceğine dair analizler yapılıyor. Mevcudu korusa bile, Ensar Aytekin garanti.

Parti içi rakiplerinin bile sevip saydığı, sempatik, samimi bir arkadaştır. Bizce listenin ön sıralarında olmayı hak edenlerden bir tanesidir.

..ve İrfan Barış.

2009’un Belediye Başkan Adayı Nedret Can’ın söylemiyle: “Nur yüzlü Başkan…”

Her dönem aday.. Anası O’nu Milletvekili olsun diye doğurmuş; hiç bıkmadı; usanmadı, yılmadı, her seçim döneminde adaylığa soyundu. Bunca zaman arka sıralardaydı.. Bu kez dörde yazdılar.

CHP’nin en çok çalışması gereken adayı şimdi.

İl Başkanlığı döneminde sert bir üslup takındı; küstürdükleri çoktu. Şimdi aynı listede olduğu Ender Biçki ve Milletvekili Mehmet Tüm’ün partiden ihracı için çok uğraştı. Deniz Baykalcıydı.. Baykal düşünce, Kılıçdaroğlu’na sarıldı. Derin kulisçidir.. Pazarlıkçıdır.. Son il ve ilçe kongrelerinde de derin pazarlıkların içinde oldu.

Hakkını verelim, onca yenilgi yaşadı, çaptan düştü, geri plana itildi ama yılmadı; mücadelesini sürdürdü.

CHP’nin beşinci sırasında yine Körfez’den bir isim var: Seval Bozkurt. Altınoluk’ta eczacılık yapıyor. Çok tanımıyoruz kendisini; KADER’de genel yönetim kurulu üyeliği yapmış, parti teşkilatında bazı görevler üstlenmiş. İrfan Barış gibi riskli bir sırada.

Çok çalışması gereken adaylardan.

CHP eski İl Başkanı Ender Biçki’yi altıncı sıraya yazdılar. Muhtemelen ‘Milletvekili adayı’ olarak kalacak.

Ama şu var; O siyasetten vazgeçmiyor, siyaset de O’ndan vazgeçmiyor.

Gençlik yıllarından beri CHP’nin içinde. Karesi Belediye Başkan Adayıydı, kaybetti. İl Başkanı oldu; son yarışta yine kaybetti. Siyaset bu, kazanmak da var, kaybetmek de; kumar gibi bir nevi.

Ender Biçki’yi severiz, sevmeyeni de çoktur. O da çok çok koşacak adaylardan. Allah kolaylık versin.

 

***

İYİ PARTİ BU LİSTEYLE NE YAPAR?

İSMAİL OK, İYİ Parti’nin liste başı. MHP’den İYİ Parti’ye geçmiş, Meral Akşener hareketinde yerini almıştı. İsmail Ok, AK Parti için Balıkesir’de en önemli rakipti bir zamanlar. O eski halinden eser kalmadı. Siyasi manevralarıyla, kamuoyundaki sempatisini yitirdi. Siyaseten hiçbir katkısı da olmadı sonuçta.

İYİ Parti’nin O’nu ilk sıraya yazması, Ok’un MHP için aldığı oyların bu kez İYİ Parti’ye geleceği beklentisi mi?

Yoksa, agresif halleriyle meşhur İsmail Ok’un, “ben senin için kendimi ortaya koydum, şimdi sıra sende” pazarlığının tezahürü mü?

Bilmiyoruz.

İYİ Parti Balıkesir’de belli bir ölçekte oy alacak ama, bir milletvekili çıkarmasına yeter mi yetmez mi, onu sandıklar açılınca göreceğiz.