PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG’ye açık destek verdiğini artık gizlemeyen ABD’nin 18 Mayıs 2018 günü PYD/YPG’ye 200 tır dolusu silah ve mühimmat gönderdiği yalnız dış basında değil iç basın haberlerinde de yer almıştır.

Amerikalı askerlerle birlikte diplomatlardan oluşan bir heyetin Menbiç’te YPG/PYD yetkilileriyle bir araya gelerek görüşmeler yapması (Sözcü, 20 Mayıs 2018) ABD’nin Menbiç gibi stratejik önemi olan bir kentte ileriye dönük yeni adımlar atmaya hazırlandığını göstermektedir.

ABD’nin Menbiç’teki kararlı tutumu devam ederken bu kez Fransa’nın başta Menbiç olmak üzere Haseke, Ayn Isa ve Rakka’da askeri varlığını arttırmaya çalıştığı yine iç ve dış haber bültenlerinde yer almaktadır.

Fransız askeri kuvvetlerinin Suriye’nin Deyrizor ilinin Irak sınırındaki Bagruz köyünün kuzeyine topçu bataryası yerleştirmesi, Fransız silahlı kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyinde YPG/PYD kontrolündeki bölgede görev yapması (Hürriyet, 20 Mayıs 2018) dikkat çekici gelişmelerdir. Ancak asıl dikkat çekici olan Fransız Haber Ajansı’nın (AFR) Fransız Savunma Bakanlığı’na dayandırdığı haberde bu gelişmeyi açıklamasıdır. Aynı haber Hürriyet gazetesinin 20 Mayıs 2018 tarihli sayısında da yayımlanmıştır.